Ansedel Maria Persdotter

1738-1804

Född 1738-10-27 i Nyland, Själevad (Y) 1 .
Död 1804-01-01 i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
Maria Persdotter
Född 1738-10-27 i Nyland, Själevad (Y) 1 .
Död 1804-01-01 i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
F Per Eriksson.
Född 1693-01-23 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1757-04-26 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1729 i Nyland 1, Själevad (Y).

FF Erik Jonsson.
Född 1664 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1723 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1700 i Nyland 1, Själevad (Y).


FFF Jonas Persson.
Född omkring 1630 i Nyland, Själevad (Y).
Död 1699 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Bonde 1694 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .

 
 

FFM Sara Eriksdotter.
Född uppskattat 1630 i Fors 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1705 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .

 
 
FM Karin Persdotter.
Född 1661 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1739 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .

   
 
   
 
M Margareta Persdotter.
Född 1701-03-31 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1799-03-28 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .

MF Per Hansson.
Född 1651 i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1739 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1700 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .


MFF Hans Pedersson Meyer.
Född 1600 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1691-01-08 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 3 .
Klockare i Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1644-1690 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 3 .


MFFF Peder Nilsson.
Född 1571 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död före 1655 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Länsman 1619-1621 i Anundsjö (Y) 4 .
Nämndeman 1613-1628 i Anundsjö (Y) 4 .
Bonde 1601-1606 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde från 1606 till 1649 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 3 .


MFFM Märta Hansdotter.
Född uppskattat 1575 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) 5 .


MFM Karin Svensdotter.
Född 1631 3 .
Död 1718-07-13 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 2 .

 
 
MM Karin Andersdotter.
Född 1673 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1740 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .


MMF Anders Johansson.
Född i Måle 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1696-05-01 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1694 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .

 
 

MMM Sara Olofsdotter.
Född 1656 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1740 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .


MMMF Olof Hansson.
Född 1609 1 .
Död 1695 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Klockare


MMMM Brita Mårtensdotter.
Född i Hanabäck 2, Själevad (Y) 1 .
Död 1678 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .

Levnadsbeskrivning

Född 1738-10-27 i Nyland, Själevad (Y) 1 .
Död 1804-01-01 i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
Dödsorsak: Håll och stygn
Begravd 1804-01-06 i Själevad (Y) 6 .

Relationer och barn

Gift 1759 i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
Lars Jonsson. Född 1737-03-05 i Bringen, Själevad (Y) 1 .
Bonde i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1815-01-31 i Bringen, Själevad (Y) 7 .
Källor
  1. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  2. Alf Nilsson
  3. Anundsjöboken
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Paul Olsson
  6. Själevad F:2 (1761-1824) Bild 114 / sid 110
  7. Själevad F:2 (1761-1824) Bild 146 / sid 142

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.