Ansedel Margareta Johansdotter

1715-1763

Född 1715-05-15 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1763 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Margareta Johansdotter
Född 1715-05-15 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1763 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
F Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 2 .

FF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) 2 .


FFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1660 4 .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 

FFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


FFMF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) 3 .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
FM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .


FMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 3 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 3 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .



FMM Nn .
Född omkring 1600.


 
 
M Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .

MF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Olof Persson.
Född omkring 1625 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1656-1659 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Per Olofsson.
Född omkring 1591 i Butsjöböle, Själevad (Y) 3 .

Bonde 1620-1631 i Nätersjö övriga, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1630 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1634-1635 i Bölen 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1637-1655 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1640 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1645-1646 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1649 i Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1660-1663 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1668 i Butsjöböle, Själevad (Y).

 
   
 
MM Nn Okänd.
Född 1650 3 .


   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1715-05-15 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1763 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1746-04-06 i Sidensjö (Y) 1 .
Jonas Tomasson. uparrow.png Född 1716-01-08 i Sjöland 1:3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1748-1783 i Sjöland 1:3, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1783 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Kristina Stina Jonsdotter. rightarrow.png Född 1746-12-05 i Sjöland Sidensjö (Y) 6 .
Död i 1830-11-02 7 .
Marget Greta Jonsdotter. rightarrow.png Född 1753-03-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-04-10 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Tomas Jonsson. rightarrow.png Född 1759-08-18 i Sjöland 1:3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1784-1796 i Sjöland 1:3, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1846-12-11 i Ödsbyn Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. DIS
  5. Erik Näslund
  6. CD-Skorped 1776-1930
  7. Västerkäl Sidensjö (Y)

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.