Ansedel Ivar J Stenklyft

1701-1754

Född 1701-05-11 i Bjästa, Nätra (Y) 1 .
Gästgivare
Lantfältskär
Bonde
Död 1754-10-22 i Docksta, Vibyggerå (Y) 2 .
Ivar J Stenklyft
Född 1701-05-11 i Bjästa, Nätra (Y) 1 .
Död 1754-10-22 i Docksta, Vibyggerå (Y) 2 .
Gästgivare
Lantfältskär
Bonde
F Jakob Jakobsson Stenklyft.
Född 1654 i Helgum, Säbrå (Y) 3 .
Död 1719 i Bjästa, Nätra (Y) 3 .
Kronolänsman
Gästgivare
Bonde

FF Jakob Stenklyft Bure.
Född 1620 i Helgum, Säbrå (Y) 3 .
Död 1686 i Järsta, Säbrå (Y) 4 .
i Gävleborgs län 5 .
Kronobefallningsman i Jämtland 1652 5 .


FFF Kristoffer Hansson Zynth.
Född 1589-03-10 i Prästgården, Själevad (Y) 6 .
Död 1656 i Helgum, Säbrå (Y) 7 .
Länsman
Riksdagsman för bondeståndet 1624 8 .
Bonde
Landstingsman
Riksdagsman för bondeståndet 1644 8 .

 
 

FFM Elisabet Hansdotter Noraea.
Född 1590 i Nora (Y) 1 .
Död 1656 i Helgum (Y) 1 .


FFMF Johannes Larsson Laurentii.
Född 1570 i Nora (Y) 9 .
Död 1609 i Nora (Y) 9 .
Kyrkoherde i Nora (Y) 9 .


FFMM Karin Olofsdotter Drake.

Död 1642-07-01 i Resele (Y) 10 .

FM Katarina Jonsdotter Linneria.
Född 1616 i Härnösand (Y) 11 .
Död i Sidensjö (Y).


FMF Jonas Petri Linnerius.
Född 1588 i Härnösand (Y) 12 .
Död 1641-01-12 i Härnösand (Y) 12 .
Skolvaktmästare omkring 1616 i Härnösand (Y).
Kyrkoherde 1628-1641 i Härnösand (Y).
Riksdagsman 1635 i Härnösand (Y).
Prost Södra ångermanland 1638 i Härnösand (Y).


FMFF Per Linnerius Jonsson.
Född före 1550 i Häggdånger (Y) 13 .

Rådman i Härnösand (Y).
Handlare i Härnösand (Y).

 

FMM Anna Nilsdotter.
Född omkring 1595 i Härnösand (Y) 14 .
Död 1646 i Härnösand (Y).


FMMF Nils Magnus Bengtsson Gothus.
Född omkring 1565 14 .
Död 1646 i Gånsvik, Säbrå (Y) 15 .
Lagläsare i Ångermanland
Underlagsman i Finnsvik, Säbrå (Y).


FMMM Elisabet Andersdotter.
Född 1565.
Död i Gånsvik, Säbrå (Y) 15 .

M Katarina Djupzelia.
Född 1664-10-09 i Grundsunda (Y) 11 .
Död i Bjästa, Nätra (Y) 3 .

MF Sven Olai Djupzelius.
Född 1600-12-24 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 16 .
Död 1678-03-18 i Grundsunda (Y) 16 .
Huspredikant hos fröken Christina Bjelke 1629-1633 i Gäddeholm, Thureholm, Trosa (B) 6 .
Kapellan 1633-1654 i Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1635-1653 i Västerby 2:1, Sidensjö (Y) 17 .
Kyrkoherde 1654-1678 i Grundsunda (Y) 6 .


MFF Olof Olofsson.
Född omkring 1555 i Djupsjö 2:1, Djupsjö, Skorped (Y) 16 .

Bonde 1591-1622 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 17 .
Nämndeman 1612-1619 i Sidensjö (Y) 17 .


MFFF Olof Gjordsson.
Född omkring 1530 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 16 .

Nämndeman 1561-1569 i Sidensjö (Y) 17 .
Kyrkans sexman 1584 i Sidensjö (Y) 16 .
Bonde 1556-1585 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 17 .

 

MFM Kerstin Svensdotter.
Född omkring 1560 16 .
Död 1631 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .

 
 
MM Margareta Ifvarsdotter Teet.
Född 1635 i Sundsvall (Y) 11 .
Död 1697 i Grundsunda (Y).


MMF Ivar Mårtensson Teet.
Född 1590 i Pernå, Tetom, Finland 11 .
Död i Sundsvall (Y) 11 .
Borgmästare i Sundsvall (Y).
Kronobefallningsman i Sundsvall (Y).


MMFF Mårten Larsson Teet.
Född 1540 i Tetom, Pernå, Finland 11 .
Död 1584.
Länsman 1572-1580 i Pernå, Finland.


MMFM Anna Bertilsdotter.

Död i Tetom, Pernå, Finland.


MMM Anna Danielsdotter Alander.



 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1701-05-11 i Bjästa, Nätra (Y) 1 .
Gästgivare
Lantfältskär
Bonde
Död 1754-10-22 i Docksta, Vibyggerå (Y) 2 .
Dödsorsak: Slag

Relationer och barn

Gift 1727 1 .
Magdalena Schmith. Född 1702-08-07 i Falun Kristine (W) 18 .
Död 1750-11-30 i Docksta, Vibyggerå, (Y) 19 .
Magdalena Stenklyft. rightarrow.png Född 1730-11-09 i Docksta, Vibyggerå (Y) 1 .
Död 1814-05-25 i Själevad (Y) 6 .
Källor
  1. Matts Hulth
  2. Vibyggerå C:3 (1733-1756) Bild 85 / sid 83
  3. Alf Nilsson
  4. Michael Östman
  5. Härnösand stad o stift - Hängmappsarkivet. Geografiskt ordnade anteckningar
  6. Härnösands stifts herdnaminne
  7. Johan Bures släktbok 2014
  8. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  9. Martin Bergman
  10. Ann Swärd
  11. Jan Eurenius
  12. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor
  13. Dispyt 25454
  14. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  15. Matts Hult
  16. Paul Olsson
  17. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  18. Falu Kristine CI:2 (1701-1706) Bild 40 / sid 35
  19. Vibyggerå C:3 (1733-1756) Bild 83 / sid 81

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.