Ansedel Lars Tomasson

1724-1780

Född 1724-10-25 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde
Död 1780-05-21 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Lars Tomasson
Född 1724-10-25 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1780-05-21 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde
F Tomas Larsson.
Född 1684 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) 2 .
Död 1756-05-16 i Sjöland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde från 1709 till 1747 i Sjöland 1:1,Sidensjö (Y) 3 .
Bonde från 1748 till 1754 i Sjöland 1:2, Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare i Sidensjö (Y).

FF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) 4 .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .


FFFF Sjul Olofsson.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) 4 .
Död omkring 1603 i Livland.
Bonde 1591-1602 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Kyrkans sexman i Anundsjö (Y).
Knekt 1602-1603 i Yttersel, Anundsjö (Y) 6 .


FFFM Märeta Olofsdotter.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) 4 .
Död 1603 i Yttersel, Anundsjö (Y).
Bonde 1603-1605 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 4 .


FFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .


FFMF Lars Olofsson.
Född omkring 1585 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död 1629-10-27 i Elbing, Preussen, Tyskland 5 .
Bonde 1616-1629 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Knekt 1624-1629 i Risbäck, Anundsjö (Y).


FFMM Kristina Larsdotter.
Född 1580.

Bonde 1629-1630 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .

FM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) 3 .


FMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) 3 .


FMFF Jonas Olofsson.
Född omkring 1590 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y).
Död 1651 i Västerkäl, Anundsjö (Y).
Bonde 1608-1651 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Tomasdotter.
Född omkring 1595 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 4 .



FMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 4 .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


FMMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 7 .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) 3 .

 
M Kerstin Jonsdotter.
Född 1683 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1757-04-17 i Själand, Sidensjö (Y) 2 .

MF Jon Jonsson.
Född omkring 1650 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1697 i Sidensjö (Y) 8 .
Bonde 1673 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1677 i Nyland 2:2, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1677-1691 i Västerkäl 1:1,Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1645-1664 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman från 1670 i Sidensjö (Y) 3 .


MFF Jonas Jonsson.
Född 1601 i Nyland 4 Sidensjö (Y) 3 .

Knekt 1623 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1629-1673 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1645-1664 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1670 i Sidensjö (Y) 3 .


MFFF Jonas Andersson.
Född omkring 1570 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1649 11/8 i Nyland, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1597-1622 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1610-1621 i Sidensjö (Y) 3 .

 

MFM Nn Israelsdotter.
Född omkring 1605 i Skulnäs, Nätra (Y).



MFMF Israel Simonsson.
Född 1582.
Död 1656.
Bonde i Skulnäs, Nätra (Y).


MFMM Nn .
Född 1570.


MM Karin Eriksdotter.
Född 3 .
Död 1697 i Sidensjö (Y).
Bonde 1692-1694 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1724-10-25 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde
Död 1780-05-21 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .

Y DNA Haplogroup:   I-M253  
Info om denna DNA-grupp

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults

Relationer och barn

Gift 1755-03-31 i Sidensjö (Y) 2 .
Sara Gabrielsdotter. uparrow.png Född 1738-03-14 i Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1823-03-29 i Källom, Sidensjö (Y) 2 .
Källor
  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Anundsjöboken
  7. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  8. DIS

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.