Ansedel Sara Gabrielsdotter

1738-1823

Född 1738-03-14 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1823-03-29 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Sara Gabrielsdotter
Född 1738-03-14 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1823-03-29 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
F Gabriel Olofsson.
Född 1714-09-29 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1740-11-02 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .

FF Olof Persson.
Född 1683 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1724 i Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711-1723 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Olof Persson.
Född omkring 1625 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1656-1659 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

FFM Karin Eliasdotter.
Född omkring 1660 i Mosjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1701 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFMF Elias Persson.
Född omkring 1630 3 .



FFMM Anna Bengtsdotter.
Född omkring 1635 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1718 1 .

FM Sara Gabrielsdotter.
Född 1681 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1757-06-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1724-1725 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Gabriel Johansson.
Född omkring 1650 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1679-1710 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Johan Gabrielsson.
Född 1601 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1670 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1630 i Grätnäs, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1630 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1627-1670 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

FMM Nn .
Född 1650.
Död 1716 i Österkäl, Sidensjö (Y) 2 .

 
 
M Brita Svensdotter.
Född 1716-04-30 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-03-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .

MF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .


MFFF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


MFFM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 3 .


MFM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .


MFMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 6 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 6 .


MFMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 3 .

MM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


MMMF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) 3 .

 

Levnadsbeskrivning

Född 1738-03-14 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1823-03-29 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Faddrar:Jon Ersson och hu Kerstin Olsdotter i Mosjö; Nils Johansson och pigan Märet Svensdotter i Hämra.
Ur vigselbok 1755:Morgongåva 100 Dl kopparmynt.

Relationer och barn

Gift 1755-03-31 i Sidensjö (Y) 1 .
Lars Tomasson. uparrow.png Född 1724-10-25 i Sjöland, Sidensjö (Y) 7 .
Bonde
Död 1780-05-21 i Källom, Sidensjö (Y) 7 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.