Ansedel Augusta Emilia Jonsson f Persson

1905-

Född 1905-08-17 i Burträsk (AC) 1 .
Augusta Emilia Jonsson f Persson
Född 1905-08-17 i Burträsk (AC) 1 .

F Per Anton Samuelsson.
Född 1852-08-01 i Helsingsmark, Andersvattnet, Burträsk (AC) 2 .
Död 1925 i Burträsk (AC).
Torpare 1910 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .

FF Samuel Persson.
Född 1811-12-20 i Burträsk (AC) 4 .
Död 1881-10-09 i Andersvattnet, Burträsk (AC) 5 .
Förgångsman 6 .

   
 
   
 
FM Marja Lisa Olofsdotter.
Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 7 .
Död 1883 i Burträsk (AC) 8 .


FMF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 7 9 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 10 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 11 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 12 .


FMFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 14 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 15 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FMFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 16 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 16 .
Piga


FMM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 17 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 18 .


FMMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 19 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 20 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 21 .


FMMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 21 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 22 .

M Anna Josefina Johansdotter.
Född 1865-04-15 i Burträsk (AC) 2 .
Död 1936 i Burträsk (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1905-08-17 i Burträsk (AC) 1 .
Levde 1950 i Bispfors, Fors (Z) 1 .

Relationer och barn

Gift 1931-12-02 1 .
Karl Ragnar Jonsson. Född 1900-07-10 i Hedvig Eleonora, Stockholm (A) 1 .
Grävmaskinförare 1950 1 .
Död 1966-09-21 i Sollentuna (C) 23 .
Källor
  1. AD Sveriges befolkning 1950
  2. Västerbotten SCB p 191/374
  3. Sveriges befolkning 1910
  4. Burträsk A1:11C Husförhör 1857-1882 p 36/307
  5. Burträsk (AC) AI:14c (1881-1892) Bild 115 / sid 716
  6. Folkräkningen 1870 (SVAR)
  7. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  8. Dispyt - 39210 Leif Sjöberg
  9. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  10. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  11. Ann-Mari Bäckman
  12. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  13. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  14. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  15. Gun Wiklund
  16. Bengt Viksten
  17. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  18. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  19. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  20. Gustav Nilsson
  21. Skellefteå socken 1650-1790
  22. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  23. Sveriges dödsbok 1860-2016

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.