Ansedel Per Anton Samuelsson

1852-1925

Född 1852-08-01 i Helsingsmark, Andersvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Torpare 1910 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 2 .
Död 1925 i Burträsk (AC).
Per Anton Samuelsson
Född 1852-08-01 i Helsingsmark, Andersvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Död 1925 i Burträsk (AC).
Torpare 1910 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 2 .
F Samuel Persson.
Född 1811-12-20 i Burträsk (AC) 3 .
Död 1881-10-09 i Andersvattnet, Burträsk (AC) 4 .
Förgångsman 5 .

     
 
   
 
     
 
   
 
M Marja Lisa Olofsdotter.
Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 6 .
Död 1883 i Burträsk (AC) 7 .

MF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 6 8 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 9 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 10 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 11 .


MFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 12 13 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 14 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 13 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 12 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 12 .


MFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 12 13 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 12 .
Piga


MFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 15 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 15 .
Piga


MFMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 16 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 14 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


MFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 14 .

MM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 17 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 18 .


MMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 19 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 20 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 21 .


MMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 22 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 22 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 21 .


MMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 21 23 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 21 .


MMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 21 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 24 .


MMMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 25 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


MMMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 26 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 25 .

Levnadsbeskrivning

Född 1852-08-01 i Helsingsmark, Andersvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Torpare 1910 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 2 .
Död 1925 i Burträsk (AC).

Relationer och barn

Gift 1889-04-01 i Burträsk (AC) 1 .
Anna Josefina Johansdotter. Född 1865-04-15 i Burträsk (AC) 1 .
Död 1936 i Burträsk (AC).
Per Ferdinand Persson. Född 1890-01-23 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 27 .
Skomakare 1950 28 .
Död 1952-10-21 i Edfastmark 1:9:M, Bygdeå (AC) 29 .
Johan Albin Persson. rightarrow.png Född 1892-02-29 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 29 .
Hemmansägare 1950 i Ön 5:52, Teg (AC) 28 .
Död 1978-07-31 i Umeå (AC) 29 .
Elin Kristina (Ella) Widmark f Persdotter. rightarrow.png Född 1897-06-06 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .
Död 1982-06-19 i Burträskgården, Burträsk (AC) 29 .
Ädlin Josefina Karlsson f Samuelsson. rightarrow.png Född 1899-01-30 i Burträsk (AC) 28 .
Anna Elisabet Lundström f Persson. rightarrow.png Född 1902-08-20 i Burträsk (AC) 28 .
Augusta Emilia Jonsson f Persson. rightarrow.png Född 1905-08-17 i Burträsk (AC) 28 .
Källor
  1. Västerbotten SCB p 191/374
  2. Sveriges befolkning 1910
  3. Burträsk A1:11C Husförhör 1857-1882 p 36/307
  4. Burträsk (AC) AI:14c (1881-1892) Bild 115 / sid 716
  5. Folkräkningen 1870 (SVAR)
  6. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  7. Dispyt - 39210 Leif Sjöberg
  8. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  9. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  10. Ann-Mari Bäckman
  11. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  12. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  13. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  14. Gun Wiklund
  15. Bengt Viksten
  16. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  17. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  18. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  19. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  20. Gustav Nilsson
  21. Skellefteå socken 1650-1790
  22. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  23. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  24. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  25. Indiko
  26. Lars-Gunnar Olofsson
  27. Burträsk A1:14C Husförhör 1881-1892 p 81/323
  28. AD Sveriges befolkning 1950
  29. Sveriges dödsbok 1947-2006

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.