Ansedel Anna Kristina Stina Nilsdotter

1815-

Född 1815-10-11 i Nybyn, sidensjö (Y) 1 .
Anna Kristina Stina Nilsdotter
Född 1815-10-11 i Nybyn, sidensjö (Y) 1 .

F Nils Jonsson.
Född 1775-07-01 i Nybyn 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1853-03-23 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1809-1852 i Nybyn 3:2, Sidensjö (Y) 3 .

     
 
   
 
     
 
   
 
M Helena Jonsdotter.
Född 1780-09-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1855-04-19 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .

MF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 3 .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .


MFF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) 3 .


MFFF Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 3 .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) 3 .


MFFM Karin Jonsdotter.
Född i Nolås 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1714 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sjöland, Sidensjö (Y) 2 .


MFMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .


MFMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .

MM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .


MMF Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 3 .


MMFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) 3 .


MMFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .


MMM Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .


MMMF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) 5 .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) 3 .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMMM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

Levnadsbeskrivning

Född 1815-10-11 i Nybyn, sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1846-10-16 i Sidensjö (Y) 2 .
Per Olsson Lekatt. Född 1807-10-09 i Fors Själevad (Y) 2 .
Båtsman 2 .
Död 1865-02-05 i Ås, Sidensjö (Y) 6 .
Källor
  1. Sidensjö (Y) AI:7a (1841-1848) Bild 166 / sid 159
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 153/190
  5. Paul Olsson
  6. BiS, Befolkningen i Sverige 1840-1947 (ArkivDigital)

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.