Ansedel Karin Johansdotter

1722-

Född 1722-12-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Karin Johansdotter
Född 1722-12-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
F Johan Abrahamsson Frisk.
Född 1700 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1742-10-15 i Nätra (Y) 2 .
Bonde 1720-1721 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde från 1722 till i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Båtsman från 1724.

FF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 3 .


FFFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) 4 .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).


FFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFMF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) 2 .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) 3 .
Båtsman 1664 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 6 .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) 3 .

 
M Kerstin Jakobsdotter.
Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1736-06-14 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1722-12-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1748-11-01 i Sidensjö (Y) 1 .
Måns Clemetsson-Lustig. Född i Arvidsjaur (BD) 1 .
Båtsmasn i Rote 5, Sidensjö (Y).
Johannes Månsson Frimodig. rightarrow.png Född 1748-09-24 i Nolås, Sidensjö (Y) 1 .
Fördubblingsbåtsman 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Paul Olsson
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.