Ansedel Kerstin (Stina) Andersdotter

1763-1835

Född 1763-09-05 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1835-09-06 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin (Stina) Andersdotter
Född 1763-09-05 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1835-09-06 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
c__bilderhemsidan_hamraanderssvensson1769.jpg
F Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .


FFFF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFFM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .


FFM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .


FFMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 6 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 6 .


FFMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 4 .

FM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) 4 .

 
M Elisabet (Lisa) Larsdotter.
Född 1725 i Bredåker 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1797-10-12 i Sidensjö (Y) 1 .

MF Lars Andersson Geting.
Född 1693-04-02 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1774-05-15 i Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman Brynge/Bredåkers
Ordinarie båtsman i Rote 7, Sidensjö (Y), Militärrote, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1719-1738 i Bredåker 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Anders Johansson.
Född 1650 i Hämra, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1719 i Hämra, Sidensjö (Y) 7 .
Länsman 1679-1695 i Sidensjö (Y) 2 .
Länsman 1698-1704 i Sidensjö (Y) 2 .

 
 

MFM Karin Johansdotter.
Född 1650 i Näs, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1698 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .


MFMF Johan Eskilsson.
Född 1620 i By 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1670-1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1650-1667 i Sidensjö (Y) 4 .
Gästgivare i Näs, Sidensjö (Y) 4 .
Riksdagsman 1664 i Sidensjö (Y) 4 .
Sockenskrivare 1646-1682 i Sidensjö (Y) 4 .


MFMM Sara Björnsdotter.
Född omkring 1630 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död före 1667 i Näs 3, Sidensjö (Y) 4 .

MM Anna Persdotter.
Född 1692-09-26 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1738-11-12 i Bredåker 2:1, sidensjö (Y) 2 .


MMF Per Hansson.
Född omkring 1660 i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1729 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1692-1719 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Hans Nilsson.
Född 1615 i Anundsjö (Y) 1 .

Bonde 1646-1650 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde 1653-1665 i Uberg 3, Skorped (Y) 4 .
Bonde 1664-1691 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Båtsman 1676 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .


MMFM Anna Persdotter.
Född omkring 1625 4 .



MMM Sara Johansdotter.
Född 1661 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1740-11-09 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


MMMF Johan Israelsson.
Född i Lännäs 1:1, Lännäs, Skorped (Y).

Bonde 1660 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662-1691 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

Levnadsbeskrivning

Född 1763-09-05 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1835-09-06 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Dödsorsak: Nervfeber

Relationer och barn

Gift 1793-11-06 i Sidensjö (Y) 1 .
Markus Jonsson Lind. uparrow.png Född 1767-03-18 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Ordinarie Båtsman rote 6 Lind, Sidensjö (Y) 1790-1825.
Död 1839-03-15 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Elisabet (Lisa) Markusdotter Lind. rightarrow.png Född 1796-06-20 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1875-11-06 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Christer Hellholm

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.