Ansedel Eskil Olofsson Åman

1813-1840

Född 1813-09-23 i Uberg Skorped (Y) 1 .
Ordinarie Båtsman 1735-1740 i rote 71, Skorped (Y) 1 .
Död 1840-01-28 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .
Eskil Olofsson Åman
Född 1813-09-23 i Uberg Skorped (Y) 1 .
Död 1840-01-28 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .
Ordinarie Båtsman 1735-1740 i rote 71, Skorped (Y) 1 .
F Olof Eskilsson.
Född 1769-01-03 i Nyland Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-08-01 i Uberg Skorped (Y) 1 .

     
 
   
 
     
 
   
 
M Stina Salomonsdotter.
Född 1779-12-01 i Uberg Skorped (Y) 1 .
Död 1847-07-08 i Uberg Skorped (Y) 1 .

MF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .


MFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


MFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


MFMF Erik Pålsson.
Född omkring 1645 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1702 i Uberg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1683-1702 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .


MFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1654 i Nolås, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-05-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .

MM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 5 .


MMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


MMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

Levnadsbeskrivning

Född 1813-09-23 i Uberg Skorped (Y) 1 .
Ordinarie Båtsman 1735-1740 i rote 71, Skorped (Y) 1 .
Död 1840-01-28 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1838-03-19 i Anundsjö (Y) 1 .
Stina Abrahamsdotter. Född 1812-03-31 i Brattsjö Anundsjö (Y) 1 .
Magdalena Eskilsdotter. rightarrow.png Född 1839-11-11 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.