Ansedel Markus Svensson

1767-1798

Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Pleurit


Markus Svensson
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .

F Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


FF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [7] .


FFFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [7] .


FFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [5] .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) [2] .


FFMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [5] .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


FM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Sven Olofsson.
Född 1665-06-02 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1739-02-11 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1694-1696 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1697-1715 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Olof Svensson.
Född omkring 1635 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Myre, Sidensjö (Y).
Härnösands trivialskola 1647-1653 [9] .
Bonde 1669-1677 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman 1676 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Bonde 1677-1693 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1695 i Sidensjö (Y).


FMFM Nn Markusdotter.
Född 1640 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [5] .



FMM Kerstin Hansdotter.
Född 1665 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1722 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


FMMF Hans Nilsson.
Född 1615 i Anundsjö (Y) [1] .

Bonde 1646-1650 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1653-1665 i Uberg 3, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1664-1691 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Båtsman 1676 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .


FMMM Anna Persdotter.
Född omkring 1625 [5] .



M Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Uppsynsman [10] .


MFF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Kerstin Bengtsdotter.
Född omkring 1630 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1691 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMF Jonas Jonsson.
Född 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1668-1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1663-1692 i Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Sara Andersdotter.
Född omkring 1640 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1725 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1698-1702 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1705-1708 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


MM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [1] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [11] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [1] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [2] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Per Göransson.
Född omkring 1650 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [5] .
Död uppskattat 1685 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1675-1684 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [2] .


MMFM Kerstin Johansdotter.
Född omkring 1650 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död uppskattat 1718 i Eden, Nätra (Y) [2] .
Bonde 1700-1703 i Eden, Nätra (Y).
Bonde 1715-1718 i Eden, Nätra (Y).


MMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [11] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [1] .


MMMF Bengt Jonsson.
Född omkring 1640 i Klasböle, Själevad (Y) [5] .
Död 1709 i Nyland, Själevad (Y) [11] .
Bonde 1667-1683 i Klasböle 1, Själevad (Y).
Bonde 1684-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [5] .


MMMM Margaretha Persdotter.
Född omkring 1640.
Död omkring 1700.


Levnadsbeskrivning

Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [2] .

Boupteckningen efter Markus skedde den 4 juni 1798 enligt Nätra Tingslags häradsrätt FII:16 AD sid 19




Relationer och barn


Gift 1792-12-26 i Sidensjö (Y) [1] .

Märeta Salomonsdotter. Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Begravd 1858-02-19 i Skorped (Y) [3] .

Sven Markusson. Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [12] .
Döpt 1794-01-19 i Sidensjö (Y) [12] .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [13] .
Begravd 1885-04-05 i Skorped (Y) [13] .

Salomon Markusson Hedeström. Född 1795-03-08 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [14] .
Döpt 1795-03-08 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [14] .
Död 1863-08-24 i Torsåker (Y) [1] .
Begravd 1863-08-30 i Torsåker (Y) [1] .

Johan Markusson. Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [15] .
Döpt 1796-05-01 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [15] .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) [16] .
Begravd 1840-09-06 i Skorped, Skorped (Y) [17] .

Olof Markusson. Född 1797-06-25 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [18] .
Döpt 1797-06-25 i Djupsjö, Skorped (Y) [18] .
Död 1798-09-09 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  4. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  5. Paul Olsson
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Anundsjöboken
  8. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  9. Elever vid Härnösands trivialskla
  10. Sockenprotokoll
  11. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  12. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  13. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  14. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 79
  15. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  16. CD-Skorped 1776-1930
  17. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  18. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 84
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.