Ansedel Johan Markusson

1796-1840

Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Döpt 1796-05-01 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1840-09-06 i Skorped, Skorped (Y) [3] .


Johan Markusson
Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde från 1827 till 1831 i Djupsjö 8:1, Djupsjö, Skorped (Y) [4] .

F Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [6] .


FFF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [8] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [8] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFMF Sven Olofsson.
Född 1665-06-02 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1739-02-11 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1694-1696 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1697-1715 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFMM Kerstin Hansdotter.
Född 1665 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1722 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .


FM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .


FMF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Uppsynsman [10] .


FMFF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMFM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [5] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .


FMMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [11] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [8] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [8] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [11] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [5] .


M Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .


MF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [4] .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) [8] .


MFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) [5] .


MFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) [5] .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) [5] .


MFMF Erik Pålsson.
Född omkring 1645 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1702 i Uberg 3, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1679 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1683-1702 i Uberg 3, Skorped (Y) [4] .


MFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1654 i Nolås, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1744-05-09 i Drömme, Sidensjö (Y) [5] .


MM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [5] .


MMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .


MMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [5] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1690-1710 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [5] .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) [5] .


Levnadsbeskrivning

Bonde från 1827 till 1831 i Djupsjö 8:1, Djupsjö, Skorped (Y) [4] .


Relationer och barn


Gift 1819-04-03 i Sidensjö (Y) [5] .

Märta Eliasdotter. Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) [12] .
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [13] .

Märta Kristina (Stina) Johansdotter. Född 1820-07-20 i Djupsjö, Skorped (Y) [14] .
Död 1904-06-10 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1904-07-03 i Skorped (Y) [15] .

Beata Johansdotter. Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) [14] .


Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  2. CD-Skorped 1776-1930
  3. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. CD-Sidensjö 1689-1930
  6. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  7. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  8. Paul Olsson
  9. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  10. Sockenprotokoll
  11. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  12. Skorped C:1 Födde 1779-1838 p 7/110
  13. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 123/130
  14. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 82/111
  15. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 420 / sid 36
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.