Ansedel Thomas Jonsson

1736-1808

Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
Thomas Jonsson
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
F Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 3 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 4 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .

FF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 5 .
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 5 .
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 3 .
Soldat nr: 48 5 .


FFF Jon Thomasson.
Född 1637 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 5 .

Bonde från 1665 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 6 .
Knekt


FFFF Thomas Jönsson.
Född 1608 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 6 .
Död 1660 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 4 .
Bonde 1630 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 6 .

 

FFM Kerstin Nn.



 
 
FM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) 3 .
Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 7 .


FMF Johan Andersson.
Född 1636 i Klingsjön 8, Nysätra (AC).

Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 7 .


FMFF Anders Jonsson.
Född omkring 1602 7 .
Död i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 7 .
Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 7 .

 
   
 
M Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 5 .

MF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704-06-19 i Gumboda, Nysätra (AC) 2 .
Soldat no: 31


MFF Jon Olofsson Kruus.
Född 1649 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1680 i Gumboda, Nysätra (AC) 8 .
Soldat i Gumboda, Nysätra (AC).

 
 

MFM Karin Persdotter.
Född 1647 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1691 i Gumboda, Nysätra (AC) 8 .


MFMF Per Andersson.


Bonde i Gumboda, Nysätra (AC).


MFMM Brita Jonsdotter.
Född 1628.
Död 1691 i Gumboda, Nysätra (AC).

MM Brita Jönsdotter.
Född 1672 i Brände, Nysätra (AC) 2 .
Död 1710-05-29 i Gumboda, Nysätra (AC) 2 .


MMF Jöns Jonsson.
Född 1639 i Brände, Nysätra (AC) 2 .
Död 1717 i Brände, Nysätra (AC).
Bonde 1665-1711 i Brände 15, Nysätra (AC) 2 .


MMFF Jon Persson.
Född i Brände, Nysätra (AC).
Död i Brände, Nysätra (AC) 2 .
Bonde i Brände 3, Nysätra (AC) 2 .

 

MMM Karin NN.
Född 1639 2 .
Död 1715 i Brände, Nysätra (AC) 2 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Döpt 1736-01-04 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
Dödsorsak: Älderdomsbräcklighet

Relationer och barn

Gift 1755-06-07 i Bygdeå (AC) 5 .
Malin Jakobsdotter. uparrow.png Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 2 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 5 .
Jonas Thomasson. rightarrow.png Född 1756-10-24 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 9 .
Nybyggare i Liljabäck, Robertsfors (AC) 5 .
Död 1830-06-18 i Liljabäck, Robertsfors (AC) 10 .
Jakob Thomasson. rightarrow.png Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 11 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 6 .
Johannes Thomasson. Född 1760-06-21 i Ytterklinten 4, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1761-02-13 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 5 .
Abraham Thomasson. rightarrow.png Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 13 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 5 .
Magdalena Thomasdotter. Född 1762-11-19 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1829-02-13 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 5 .
Gift 1763 i Byggdeå (AC) 15 .
Malin Jönsdotter. Född 1734 i Byggdeå (AC) 15 .
Död 1824 i Byggdeå (AC) 15 .
Brita Tomasdotter. rightarrow.png Född 1771-11-07 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC).
Död 1851-11-01 i Flarken 11, Nysätra (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  2. Lars-Gunnar Olofsson
  3. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  4. Gun Wiklund
  5. Kurt Andersson
  6. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  7. Agneta Olofsson
  8. DIS
  9. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 78/125
  10. Robertsfors (AC) AI:2 (1828-1845) Bild: 69 Sida: 64
  11. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 81/125
  13. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 84/125
  15. Dispyt

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.