Ansedel Malin Jakobsdotter

1734-1762

Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 1 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
Malin Jakobsdotter
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 1 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
F Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 2 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 2 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).

FF Jakob Jakobsson.
Född 1665 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .
Död 1741-12-06 i Bygdeträsk, Bygdeå (AC) 4 .

   
 
   
 
FM Kelu Persdotter.
Född 1657-11.. i Burträsk (AC).
Död 1742-09-26 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .

   
 
   
 
M Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 2 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 2 .

MF Anders Östensson.
Född omkring 1650 i Bursiljum 6, Burträsk AC 3 .
Död 1723-11-10 i Svarttjärn, Burträsk (AC) 3 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MFF Östen Östensson.
Född omkring 1620 i Bursiljum 6, Burträsk AC 3 .
Död 1661 i Bursiljum 6, Burträsk AC 3 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MFFF Östen Larsson.

Död 1655 i Burträsk (AC) 5 .

 

MFM Karain Katarina .
Född omkring 1620.
Död omkring 1684 i Bursiljum 6, Burträsk AC 3 .

 
 
MM Malin Larsdotter.
Född omkring 1654 i Bodbyn, Burträsk (AC) 6 .
Död 1730-02-08 i Burträsk (AC) 3 .


MMF Lars Jakobsson.
Född 1610 i Burträsk (AC) 6 .
Död 1683 i Burträsk (AC) 6 .


MMFF Jakob Larsson.

Död 1637 i Burträsk (AC) 6 .

 

MMM Lucia Svensdotter.
Född omkring 1610 i Burträsk (AC) 6 .
Död 1687 i Burträsk (AC) 6 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 1 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .
Dödsorsak: Barnsbörd

Relationer och barn

Gift 1755-06-07 i Bygdeå (AC) 2 .
Thomas Jonsson. uparrow.png Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 1 .
Jonas Thomasson. rightarrow.png Född 1756-10-24 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 8 .
Nybyggare i Liljabäck, Robertsfors (AC) 2 .
Död 1830-06-18 i Liljabäck, Robertsfors (AC) 9 .
Jakob Thomasson. rightarrow.png Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 10 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 11 .
Johannes Thomasson. Född 1760-06-21 i Ytterklinten 4, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1761-02-13 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 2 .
Abraham Thomasson. rightarrow.png Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 13 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 2 .
Magdalena Thomasdotter. Född 1762-11-19 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1829-02-13 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 2 .
Källor
  1. Lars-Gunnar Olofsson
  2. Kurt Andersson
  3. Geni:s Världsträd
  4. Burträsk (AC) C:1 (1740-1759) Bild 151 / sid 293
  5. DISPYT Anders Forsell 20081130
  6. DISPYT Bo Lindberg 20190627
  7. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 78/125
  9. Robertsfors (AC) AI:2 (1828-1845) Bild: 69 Sida: 64
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  11. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 81/125
  13. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 84/125

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.