Ansedel Abraham Thomasson

1761-1845

Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 2 .
Abraham Thomasson
Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 2 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).
F Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 4 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).

FF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 6 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 4 .


FFF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 2 .
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Soldat nr: 48 2 .


FFFF Jon Thomasson.
Född 1637 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 2 .

Bonde från 1665 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 7 .
Knekt


FFFM Kerstin Nn.




FFM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 2 .
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 8 .


FFMF Johan Andersson.
Född 1636 i Klingsjön 8, Nysätra (AC).

Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 8 .

 
FM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 6 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 2 .


FMF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704-06-19 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .
Soldat no: 31


FMFF Jon Olofsson Kruus.
Född 1649 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1680 i Gumboda, Nysätra (AC) 9 .
Soldat i Gumboda, Nysätra (AC).


FMFM Karin Persdotter.
Född 1647 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1691 i Gumboda, Nysätra (AC) 9 .


FMM Brita Jönsdotter.
Född 1672 i Brände, Nysätra (AC) 4 .
Död 1710-05-29 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .


FMMF Jöns Jonsson.
Född 1639 i Brände, Nysätra (AC) 4 .
Död 1717 i Brände, Nysätra (AC).
Bonde 1665-1711 i Brände 15, Nysätra (AC) 4 .


FMMM Karin NN.
Född 1639 4 .
Död 1715 i Brände, Nysätra (AC) 4 .

M Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 4 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 2 .

MF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 2 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 2 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFF Jakob Jakobsson.
Född 1665 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .
Död 1741-12-06 i Bygdeträsk, Bygdeå (AC) 11 .

 
 

MFM Kelu Persdotter.
Född 1657-11.. i Burträsk (AC).
Död 1742-09-26 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .

 
 
MM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 2 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 2 .


MMF Anders Östensson.
Född omkring 1650 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Död 1723-11-10 i Svarttjärn, Burträsk (AC) 10 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MMFF Östen Östensson.
Född omkring 1620 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Död 1661 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MMFM Karain Katarina .
Född omkring 1620.
Död omkring 1684 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .


MMM Malin Larsdotter.
Född omkring 1654 i Bodbyn, Burträsk (AC) 12 .
Död 1730-02-08 i Burträsk (AC) 10 .


MMMF Lars Jakobsson.
Född 1610 i Burträsk (AC) 12 .
Död 1683 i Burträsk (AC) 12 .


MMMM Lucia Svensdotter.
Född omkring 1610 i Burträsk (AC) 12 .
Död 1687 i Burträsk (AC) 12 .

Levnadsbeskrivning

Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Döpt 1761-11-15 i Gammelbyn, Burträsk (AC) 1 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 2 .

Relationer och barn

Gift 1786 i Bygdeå (AC) 13 .
Anna Lena Isaksdotter Bäck. Född 1765-12-03 i Bäck, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1818-03-21 i Robertsfors (AC).
Jonas (Jon) Abrahamsson Bäckström. Född 1793-10-02 i Vargliden, Bygdeå (AC) 15 .
Död 1862-03-18 i Sikeå, Bygdeå (AC) 15 .

Levnadsbana

Källor
  1. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  2. Kurt Andersson
  3. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  4. Lars-Gunnar Olofsson
  5. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  6. Gun Wiklund
  7. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  8. Agneta Olofsson
  9. DIS
  10. Geni:s Världsträd
  11. Burträsk (AC) C:1 (1740-1759) Bild 151 / sid 293
  12. DISPYT Bo Lindberg 20190627
  13. Bygdeå AI:5b Husförhör 1784-1797
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 AD AD Bild 85 / sid 82
  15. Peter Gustaf Johansson

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.