Ansedel Jonas (Jon) Abrahamsson Bäckström

1793-1862

Född 1793-10-02 i Vargliden, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1862-03-18 i Sikeå, Bygdeå (AC) 1 .
Jonas (Jon) Abrahamsson Bäckström
Född 1793-10-02 i Vargliden, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1862-03-18 i Sikeå, Bygdeå (AC) 1 .
F Abraham Thomasson.
Född 1761-11-08 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1845-11-28 i Bussjön, Umeå landsförs (AC) 3 .
Arbetare i Robertsfors (AC).
Nybyggare i Vargliden, Burträsk (AC).

FF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 4 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 5 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 6 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 5 .


FFFF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 3 .
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 6 .
Soldat nr: 48 3 .


FFFM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 3 .
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) 6 .
Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 8 .


FFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 7 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 3 .


FFMF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704-06-19 i Gumboda, Nysätra (AC) 5 .
Soldat no: 31


FFMM Brita Jönsdotter.
Född 1672 i Brände, Nysätra (AC) 5 .
Död 1710-05-29 i Gumboda, Nysätra (AC) 5 .

FM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 5 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 3 .


FMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 3 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 3 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


FMFF Jakob Jakobsson.
Född 1665 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 9 .
Död 1741-12-06 i Bygdeträsk, Bygdeå (AC) 10 .


FMFM Kelu Persdotter.
Född 1657-11.. i Burträsk (AC).
Död 1742-09-26 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 9 .


FMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 3 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .


FMMF Anders Östensson.
Född omkring 1650 i Bursiljum 6, Burträsk AC 9 .
Död 1723-11-10 i Svarttjärn, Burträsk (AC) 9 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


FMMM Malin Larsdotter.
Född omkring 1654 i Bodbyn, Burträsk (AC) 11 .
Död 1730-02-08 i Burträsk (AC) 9 .

M Anna Lena Isaksdotter Bäck.
Född 1765-12-03 i Bäck, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1818-03-21 i Robertsfors (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1793-10-02 i Vargliden, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1862-03-18 i Sikeå, Bygdeå (AC) 1 .
Källor
  1. Peter Gustaf Johansson
  2. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  3. Kurt Andersson
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  5. Lars-Gunnar Olofsson
  6. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  7. Gun Wiklund
  8. Agneta Olofsson
  9. Geni:s Världsträd
  10. Burträsk (AC) C:1 (1740-1759) Bild 151 / sid 293
  11. DISPYT Bo Lindberg 20190627
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 AD AD Bild 85 / sid 82

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.