Ansedel Kerstin Stina Olofsdotter

1768-1853

Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Kerstin Stina Olofsdotter
Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
F Olof Kjellsson.
Född 1728-01-21 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1818-10-16 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1781-1791 i Djupsjö 8:1, Sidensjö (Y).

FF Kjell Jakobsson.
Född 1684 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1759-02-21 1 .
Bonde 1714-1717 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1718-1750 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .


FFFF Johan Nilsson.
Född omkring 1620 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y).
Bonde 1655-1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFM Märeta Persdotter.
Född omkring 1620.

Bonde 1681-1684 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 4 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .


FFMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

FM Kristina Svensdotter.
Född 1688 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1767 1 .

   
 
   
 
M Sara Jonsdotter.
Född 1730-04-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1814-04-20 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .

MF Jon Persson.
Född 1700-12-09 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 2 .
Död 1770-04-28 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 2 .
Bonde 1720-17763 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


MFF Per Hansson.
Född omkring 1660 i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1729 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1692-1719 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFFF Hans Nilsson.
Född 1615 i Anundsjö (Y) 2 .

Bonde 1646-1650 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde 1653-1665 i Uberg 3, Skorped (Y) 4 .
Bonde 1664-1691 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Båtsman 1676 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .


MFFM Anna Persdotter.
Född omkring 1625 4 .



MFM Sara Johansdotter.
Född 1661 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1740-11-09 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .


MFMF Johan Israelsson.
Född i Lännäs 1:1, Lännäs, Skorped (Y).

Bonde 1660 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662-1691 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) 3 .

 
MM Getrud Olofsdotter.
Född 1699-11-19 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-07-29 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


MMF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) 2 .


MMM Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 5 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 4 .

Levnadsbeskrivning

Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1792 i Sidensjö (Y) 2 .
Abraham Salomonsson. uparrow.png Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 6 .
Salomon Abrahamsson. rightarrow.png Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 2 .
Källor
  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.