Ansedel Salomon Abrahamsson

1793-1856

Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Salomon Abrahamsson
Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
F Abraham Salomonsson.
Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 3 .

FF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 3 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .


FFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FFMF Erik Pålsson.
Född omkring 1645 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1702 i Uberg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1683-1702 i Uberg 3, Skorped (Y) 3 .


FFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1654 i Nolås, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-05-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .

FM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 6 .


FMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

M Kerstin Stina Olofsdotter.
Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

MF Olof Kjellsson.
Född 1728-01-21 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1818-10-16 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1781-1791 i Djupsjö 8:1, Sidensjö (Y).


MFF Kjell Jakobsson.
Född 1684 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1759-02-21 5 .
Bonde 1714-1717 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1718-1750 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFFF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .


MFFM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 4 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .


MFM Kristina Svensdotter.
Född 1688 i Myre, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1767 5 .

 
 
MM Sara Jonsdotter.
Född 1730-04-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1814-04-20 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Jon Persson.
Född 1700-12-09 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 1 .
Död 1770-04-28 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 1 .
Bonde 1720-17763 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


MMFF Per Hansson.
Född omkring 1660 i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1729 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1692-1719 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMFM Sara Johansdotter.
Född 1661 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1740-11-09 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


MMM Getrud Olofsdotter.
Född 1699-11-19 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-07-29 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


MMMF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMMM Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .

Levnadsbeskrivning

Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
c__bilderhemsidan_lannasbeskrivning1781.png

Y DNA Haplogroup:   I-Y43278 

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults


Relationer och barn

Gift 1821-06-15 i Sidensjö (Y) 1 .
Katarina Kajsa Olofsdotter. Född 1795-04-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1874-07-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Kristina Stina Salomonsdotter. rightarrow.png Född 1821-10-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1854-02-13 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .

Levnadsbana

Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.