Ansedel Kerstin Israelsdotter

1731-1799

Född 1731-09-06 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1799-04-19 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Israelsdotter
Född 1731-09-06 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1799-04-19 i By, Sidensjö (Y) 1 .
F Israel Eriksson.
Född 1701 i Mosjö 5:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1750-01-07 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1719 till 1725 i Mosjö 5:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde från 1749 till 1750 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Erik Sigfridsson.
Född 1673 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1737-07-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y).

   
 
   
 
FM Märeta Andersdotter.
Född 1669 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1743-07-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 2 .


FMFF Olof Olofsson.
Född omkring 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1667 i Sidensjö (Y) 4 .
Knekt från 1640 till 1642 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt från 1643 till 1648 i Sjöland, Skorped (Y) 2 .
Bonde från 1656 till 1663 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1667-1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Märit Andersdotter.
Född 1615 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 3 .



FMM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Anders Jonsson.
Född omkring 1620 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1692-09-04 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1650-1679 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1665-1679 i Sidensjö (Y) 2 .


FMMM Elisabet Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1680 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

M Karin Johansdotter.
Född 1706-09-16 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1777-03-02 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1751 till 1757 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

MF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 2 .


MFF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) 2 .


MFFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1660 6 .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 7 .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


MFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 3 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.


MM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Olof Persson.
Född omkring 1625 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1656-1659 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

MMM Nn Okänd.
Född 1650 3 .


 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1731-09-06 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1799-04-19 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Ur vigselbok 1755:Morgongåva 20 lod silver.


Relationer och barn

Gift 1755-04-13 i Sidensjö (Y) 1 .
Abraham Larsson. uparrow.png Född 1732-02-23 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1759-1792 i By 3:3, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1793-08-18 i By, Sidensjö (Y) 2 .
Karin Kajsa Abrahamsdotter. rightarrow.png Född 1758-06-28 i By 3:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-06-21 i Ås, Sidensjö (Y) 1 .
Märta Abrahamsdotter. rightarrow.png Född 1761-01-06 i By 3:3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1825-06-26 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Israel Abrahamsson. rightarrow.png Född 1565-12-26 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1832-06-20 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. DIS 1397
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. DIS
  7. Erik Näslund

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.