Ansedel Brita Olofsdotter

1718-1793

Född 1718 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1793-05-15 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Brita Olofsdotter
Född 1718 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1793-05-15 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
F Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 2 .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) 2 .

FF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) 2 .


FFF Olof Olofsson.
Född omkring 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1667 i Sidensjö (Y) 4 .
Knekt från 1640 till 1642 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt från 1643 till 1648 i Sjöland, Skorped (Y) 2 .
Bonde från 1656 till 1663 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1667-1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1660 5 .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


FFM Märit Andersdotter.
Född 1615 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 3 .



FFMF Anders Sjulsson.
Född omkring 1572 i Nättersjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1648 3 .
Nämndeman 1610-1613 i Sidensjö (Y) 2 .
Kyrkvärd 1613-1614 i Sidensjö (Y).
Fjärdingsman 1632 i Sidensjö (Y).
Bonde 1596-1599 i Å 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1600-1624 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1627-1629 i Blåvik 1, Blåvik, Nätra (Y).
Bonde 1629-1631 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1635-1637 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1640 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1641 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1647 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .

 
FM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) 7 .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Anders Jonsson.
Född omkring 1620 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1692-09-04 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1650-1679 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1665-1679 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Jonas Nilsson.
Född 1566 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1631 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1637-1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Brita Nilsdotter.
Född omkring 1570.
Död 1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 8 .
Bonde 1640-1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMM Elisabet Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1680 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMF Olof Jönsson.
Född 1580 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .

Bonde 1616-1629 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Knekt 1619 i Norrböle, Anundsjö (Y).

 
M Kerstin Andersdotter.
Född 1682 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1747-06-19 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .

MF Anders Jakobsson.
Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1723 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1687-1716 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Jakob Andersson.
Född 1625 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1707 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1654-1687 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö Skorped (Y) 3 .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Brita NN.
Född omkring 1590 3 .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 2 .


MFM Kerstin Kjellsdotter.
Född omkring 1640 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .



MFMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .

MM Sara Jakobsdotter.
Född 1663 i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1735-10-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Jkaob Nilsson.

Död 1693 i Sidensjö (Y) 9 .

 
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1718 i Sjöland, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1793-05-15 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1734-03-25 i Sidensjö (Y) 1 .
Johan Johansson dä. uparrow.png Född 1711-01-22 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1741-1772 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1773-07-10 i Nybyn, Sidensjö (Y) 10 .
Johannes Johansson. rightarrow.png Född 1735-08-14 i Stig, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1799-02-10 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Märet Johansdotter. rightarrow.png Född 1738-09-23 i Stig 2:1, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1818-12-16 i Mosjö, Skorped (Y).
Brita Johansdotter. rightarrow.png Född 1742-01-19 i Myre, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1814-05-30 i Myre, Sidensjö (Y) 7 .
Sara Johansdotter. rightarrow.png Född 1752-11-10 i Myre Sidensjö (Y) 7 .
Död 1826-04-19 i Fattigstugan, Sidensjö (Y) 7 .
Gift före 1754 11 .
Sven Abrahamsson. Född 1700-11-17 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 11 12 .
Sågdräng i Speböle, Stigsjö (Y).
Död 1768-07-09 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 11 .
Olof Svensson. rightarrow.png Född 1766-06-03 i Häggsjö, Häggdånger (Y) 13 .
Död 1844-08-04 i Skog, Säbrå (Y) 14 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. DIS 1397
  5. DIS
  6. Erik Näslund
  7. CD-Skorped 1776-1930
  8. Peter Arnstberg
  9. Dispyt
  10. Sveriges dödsbok 1860-2016
  11. Michael Östman
  12. Häggdånger C:1 Födde 1684-1737 s 61/119
  13. Häggdånger (Y) C:2 (1760-1803) Bild 27 / sid 43
  14. Säbrå (Y) EI:1 (1776-1864) Bild 80 / sid 77

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.