Ansedel Abraham Markusson

1772-1852

Född 1772-02-26 i Vägersta, Själevad (Y) 1 .
Död 1852-03-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Abraham Markusson
Född 1772-02-26 i Vägersta, Själevad (Y) 1 .
Död 1852-03-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
F Markus Abrahamsson.
Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 3 .

FF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 3 .


FFFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FFMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) 3 .
Båtsman 1664 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .

FM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) 1 .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) 3 .
Fänrik 5 .


FMFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) 4 .


FMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .


FMMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 4 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

M Kerstin Jonsdotter.
Född 1743-09-25 i Vägesta 1, Själevad (Y) 6 .
Död 1831-02-04 i Vägesta övr, Själevad (Y) 6 .

MF Joen Nilsson.
Född 1703 i Ulvön, Nätra (Y) 1 .
Död 1788-07-06 i Vägesta, Själevad (Y) 6 .
Bonde 1735 i Vägersta 1, Själevad (Y) 6 .

   
 
   
 
MM Sara Månsdotter.
Född 1704 i Sel 5, Nätra (Y) 6 .
Död 1790-05-16 i Vägesta 1, Själevad (Y) 6 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1772-02-26 i Vägersta, Själevad (Y) 1 .
Död 1852-03-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1804-11-18 i Sidensjö (Y) 1 .
Anna Olofsdotter. Född 1778-11-23 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-09-29 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Olof Abrahamsson Näsström. rightarrow.png Född 1809-01-27 i Lännäs, Skorped (Y) 7 .
Torpare i Lännäs, Skorped (Y) 7 .
Död 1868-05-29 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .
Gift 1819-04-03 i Sidensjö (Y) 1 .
Katarina Kjällsdotter. Född 1785-10-26 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1829-06-05 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Markus Abrahamsson Näström. rightarrow.png Född 1826-07-01 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .
Bruksarbetare i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 1 .
Död 1886-09-13 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. CD-Skorped 1776-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  7. Skorped (Y) AI:6 (1858-1868) Bild 105 / sid 98

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.