Ansedel Anna Maria Abrahamsdotter Burman

1692-1765

Född 1692-10-14 i Näskott (Z) 1 .
Död 1765 i Revsund (Z).
Anna Maria Abrahamsdotter Burman
Född 1692-10-14 i Näskott (Z) 1 .
Död 1765 i Revsund (Z).
F Abraham Laurentii Burman.
Född 1656-11-07 i Bygdeå (AC) 1 .
Död 1737-08-04 i Offerdal (Z) 1 .
Kyrkoherde i Offerdal (Z) 2 .

FF Lars Beronis Burman.
Född 1607 i Skellefteå (AC) 1 .
Död 1685-07-05 i Bygdeå (AC) 1 .
Kyrkoherde i Nasafjäll (BD) 3 .
Kyrkoherde 1652-1685 i Bygdeå (AC) 1 .


FFF Björn Olofsson.
Född i Bure, Skellefteå (AC) 3 .
Död 1648 i Bure, Skellefteå (AC) 3 .
Bonde i Bureå 7, Skellefteå (AC) 4 .


FFFF Olof Björnsson.
Född 1563 i Yttervik, Bureå (AC) 5 .
Död 1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) 5 .
Gästgivare 1652-1657 i Bureå, Bureå (AC) 6 .
Bonde 1563-1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) 7 .
Nämndeman från 1569 till 1607 4 .
Köpman 1570-1580 4 .
Kyrkans sexman 1595 4 .
Bikarl 1580.
Skeppare


FFFM Marit Karlsdotter Bure.
Född omkring 1540 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).
Begravd i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).


FFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1585 i Hjoggböle 3, Skellefteå (AC) 3 .
Död 1648 i Bureå 7, Skellefteå (AC) 4 .


FFMF Lars Persson Bod.
Född 1548 i Hjoggböle (AC) 8 .
Död 1601 i Skellefteå (AC) 9 .
Nämndeman 1578-1586 i Skellefteå (AC) 3 .
Landsköpman 1599.
Bonde 1559-1601 i Hjoggböle 3, Hjoggböle (AC).


FFMM Ursula Persdotter.
Född före 1530 i Vada (U).


FM Katarina Olovsdotter Löja.
Född 1620 i Skllefteå (AC) 10 .
Död i Bygdeå (AC).


FMF Olaus Nicolai Breninsulanus.
Född i Brändön, Luleå (BD) 1 .
Död 1651 i Bygdeå (AC) 1 .
Sacellan 1613-1626 i Luleå (BD) 1 .
Kyrkoherde 1627-1651 i Bygdeå (Y) 1 .
Riksdagsman 2 .

 
 
   
 
M Elisabet Plantin.
Född 1670-09.. i Härnösand (Y) 11 .
Död 1740-04-04 i Åberg, Alsen (Z) 11 .

MF Zacharias Olai Plantin.
Född 1625 i Umeå (AC) 9 .
Död 1688 i Offewrdal (Z) 1 .
Rektor vid Härnösands gymansium 1657-1664 i Härnösand (Y) 12 .
Kyrkoherde från 1668 i Offerdal (Z) 12 .


MFF Olaus Petri Njurenius.
Född 1580 i Njurunda (Y) 1 .
Död 1645-09-24 i Umeå (AC) 1 .
Rektor Vasaakademin 1619 1 .
Kyrkoherde i Umeå lfs (AC) 1 .


MFFF Petrus Olai Gestricius.
Född 1530 i Gävle (X) 13 .
Död 1607 i Umeå lfs (AC) 1 .
Kyrkoherde 1594-1607 i Umeå (AC) 1 .


MFFM Malin Nilsdotter.
Född i Gävle (X) 14 .
Död 1624 i Luleå (BD).


MFM Magdalena (Malin) Zachrisdotter Bureus.
Född 1605-09-01 i Nora (Y) 1 .
Död 1689 i Baggböle Umeå (AC) 13 .


MFMF Zackarias Jonae.
Född 1570 9 .
Död 1638 i Själevad (Y) 1 .
Kyrkoherde 1613-1638 i Själevad (Y) 1 .
Prost för Ångermanland 1633-1638 1 .


MFMM Malin Magdalena Engelbrektsdotter Bure.
Född 1581-10-01 i Säbrå (Y) 3 .
Död 1668 i Översjäla, Själevad (Y) 1 .

MM Anna Piehl.
Född 1648 i Frösö (Z).


   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1692-10-14 i Näskott (Z) 1 .
Död 1765 i Revsund (Z).

Relationer och barn

Relation med Erik Lundman. Född 1685 i Ockelbo (X).
Död 1746 i Näskott (Z).
Katarina Lundman. rightarrow.png Född 1725-01-02 i Offerdal (Z).
Död 1788-11-10 i Anundsjö (Y).
Källor
  1. Härnösands stifts herdnaminne
  2. Wikipedia
  3. Johan Bures släktbok 2014
  4. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  5. Lennart Kågedal, Uppsala
  6. Skellefteå socken 1650-1790
  7. Gustav Nilsson
  8. Göran Lindkvist
  9. Jan Eurenius
  10. Gun Wiklund
  11. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  12. Hernösands Kungl. Gymnasium
  13. Mats Sjödén
  14. https://www.hembygd.se/gastriklands-kulturhistoriska/files/2016/04/1902-Meddelanden-af-GKF.pdf

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.