Ansedel Johan Andersson Enmark

1810-1891

Född 1810-12-10 i Ersmark, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1891 i Skellefteå (AC).
Johan Andersson Enmark
Född 1810-12-10 i Ersmark, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1891 i Skellefteå (AC).
F Anders Gerhardsson.
Född 1778-09-02 i Skellefteå (AC) 2 .
Död 1850 i Skellefteå (AC).

c__bilderhemsidan_gert_larsson.jpg
FF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 3 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 4 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 5 .


FFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 6 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 6 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FFFF Lars Larsson.
Född 1670 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 5 .
Bonde 1705-1707 i Rangvaldsträsk 9, Skellefteå (AC) 5 .
Bonde 1707-1724 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FFFM Brita Andersdotter.
Född 1669 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 5 .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .


FFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 8 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 5 .


FFMF Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 9 .


FFMM Barbru Karlsdotter.



FM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 10 .


FMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 11 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 11 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


FMFF Samuel Larsson Degerman.
Född 1661 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 12 .
Död 1747 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 12 .
Bonde 1702-1715 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Nämndeman 1715-1719 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).


FMFM Margareta Mattsdotter.
Född 1665 i Innervik 11, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1740 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 13 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 11 .


FMMF Jon Håkansson Berg.
Född 1663 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1721-01-13 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 13 .
Postbonde 5 .
Länsman 13 .
Bonde 1707-1721 i Böle 7, Norrböle (AC) 5 .
Soldat Roten 32 Berg 1713-1715 5 .


FMMM Margareta Nilsdotter.
Född 1680 i Burträsk, Skellefteå (AC) 14 .
Begravd 1743-02-26 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 13 .

M Cajsa Greta Johansdotter.
Född 1785-10-28 i Skellefteå (AC) 2 .
Död 1847 i Skellefteå (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1810-12-10 i Ersmark, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1891 i Skellefteå (AC).

Y DNA Haplogroup:   R-YP4243  

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Skelleftea?iframe=yresults

Relationer och barn

Gift 1838 i Skellefteå (AC).
Fredrika Persdotter. Född 1815 i Skellefteå (AC).
Anton Johansson Enmark. Född 1839-03-04 i Skellefteå (AC) 15 .
Död 1910 i Skellefteå (AC).
Moses Johansson Enmark. rightarrow.png Född 1846-10-16 i Skellefteå (AC) 15 .
Död 1918 i Skellefteå (AC).
Kristina Fredrika Hedström f Enmark. rightarrow.png Född 1848-07-24 i Skellefteå (AC) 16 .
Död 1922-03-07 i Kusmark, skellefteå (AC) 16 .
Källor
  1. Skellefteå landsförsamling AI:6b (1818-1826) Bild 58 / Sida 325
  2. Skellefteå landsförsamling AI:9d (1843-1852) Bild 154 / Sida 284
  3. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  4. Gustav Nilsson
  5. Skellefteå socken 1650-1790
  6. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  7. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  8. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  9. Gun Wiklund
  10. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  11. Indiko
  12. Kurt Andersson
  13. Lars-Gunnar Olofsson
  14. Bertil Widmark
  15. BiS, Befolkningen i Sverige 1820-1947 (ArkivDigital)
  16. Sveriges dödsbok 1901-2013

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.