Ansedel Lars Olsson

1947-

Född 1947-04-12 i Eriksberg 1, Ramvik, Högsjö (Y) 1 .
Bensinstationsbiträde Sommarlovet 62 i Ramvik, Högsjö (Y).
Kontorsbud hos Vägförvaltningen mellan 1962 och 1963 i Härnösand (Y).
Utsättarbiträde i Ronna, Södertälje (AB).
Brevbärare från 1963 i Södertälje (AB).
Posten Uppsala 1968-1970.
Posten Södertälje 1970-1985.
Ordförande i Statshälsan i Södertälje (AB).
Ledamot i Kommunalfullmäktige i Södertälje (AB).
Ledamot i Kulturnämnden i Södertälje (AB).
Ordförande i ABF 1984-1998 i Södertälje (AB).
Byrådirektör, Chef, projekt och förvaltningsledare 1985-2007 i Postens huvudkontor, Stockholm (A).
Ledamot Kommundelsnämnden i Segeltorp (B).
Ordförande i Fridhems samfällighet 2008-2015 i Segeltorp, Huddinge (AB).
Ordförande i ABF 2003-2018 i Huddinge (AB).
Ordförande för SEKO pensionärer i Sthlms län från 2009.
Nämndeman från 2016 i Kammarrätten, Stockholm (A).
Lars Olsson
Född 1947-04-12 i Eriksberg 1, Ramvik, Högsjö (Y) 1 .

Bensinstationsbiträde Sommarlovet 62 i Ramvik, Högsjö (Y).
Kontorsbud hos Vägförvaltningen mellan 1962 och 1963 i Härnösand (Y).
Utsättarbiträde i Ronna, Södertälje (AB).
Brevbärare från 1963 i Södertälje (AB).
Posten Uppsala 1968-1970.
Posten Södertälje 1970-1985.
Ordförande i Statshälsan i Södertälje (AB).
Ledamot i Kommunalfullmäktige i Södertälje (AB).
Ledamot i Kulturnämnden i Södertälje (AB).
Ordförande i ABF 1984-1998 i Södertälje (AB).
Byrådirektör, Chef, projekt och förvaltningsledare 1985-2007 i Postens huvudkontor, Stockholm (A).
Ledamot Kommundelsnämnden i Segeltorp (B).
Ordförande i Fridhems samfällighet 2008-2015 i Segeltorp, Huddinge (AB).
Ordförande i ABF 2003-2018 i Huddinge (AB).
Ordförande för SEKO pensionärer i Sthlms län från 2009.
Nämndeman från 2016 i Kammarrätten, Stockholm (A).
c__bilderhemsidan_olof_olsson1.jpg
F Olov Edvard Emanuel Olsson.
Född 1911-03-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 2 .
Död 1970-08-04 i Södertälje (AB) 3 .
Eldare på ångbåten Hemsö mellan 1928-05-10 och 1928-11-15 4 .
Konditor i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagare i Ramvik, Högsjö (Y).
Avsynare i Södertälje (AB).

c__bilderhemsidan_farfar.bmp
FF Johan Emanuel Olsson.
Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) 6 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 7 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 6 .


FFF "Skräddar" Olof Olsson.
Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 8 .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) 9 10 .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) 11 .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) 11 .


FFFF "Skräddar" Olof Jonsson.
Född 1820-02-04 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 12 .
Död 1866-09-15 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) 13 .
Skräddare i Rättvik (W).


FFFM Margareta Andersdotter.
Född 1810-01-17 i Tina, Rättvik (W) 14 .
Död 1873-11-20 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) 15 .


FFM Brita Lovisa Olsson Brännström.
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 16 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 9 17 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 18 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 19 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 20 .


FFMF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 21 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 22 23 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 24 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 25 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 26 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 27 .
Gratialist 28 .


FFMM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 29 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 22 23 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.

c__bilderhemsidan_farmor.bmp
FM Elvira Maria Olsson f Olofsdotter Lindqvist.
Född 1888-03-21 i Mosjö, Skorped (Y) 30 .
Död 1971-01-18 i Södertälje (AB) 31 .
Sömmerska Arbetade hos skräddar Östman (Svens far) i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagariidkare i Ramvik, Högsjö (Y).


FMF Jonas Olof Lindqvist.
Född 1854-11-27 i Djupsjö, Skorped (Y) 32 .
Död 1944-07-07 i Mosjö, Sidensjö (Y) 3 .
Skräddarmästare 1880 i Wallen, Skorped (Y) 33 .
Torpare från 1884 i Mosjö, Skorped (Y) 11 .
Skomakarmästare
Kyrkovaktmästare från 1911-01-01 i Skorped (Y) 34 .
Skräddare 1890-1920 i Skorped (Y) 35 .
Skräddarmästare 1944 i Mosjö, Skorped (Y) 36 .


FMFF Jonas Olofsson Lindqvist.
Född 1824-06-05 i Främmerbilla, Själevad (Y) 37 .
Död 1910-02-04 i Wallen, Skorped (Y) 38 .
Dräng i Bringe, Själevad (Y) 39 .
Tjänstegosse i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Kyrkovaktmästare 1862 i Vallen, Skorped, Skorped (Y) 40 .
Torpare i Djupsjö, Skorped (Y).


FMFM Sara Kristina (Stina) Lindqvist f Olofsdotter.
Född 1821-10-07 i Källom, Sidensjö (Y) 40 .
Död 1885-12-20 i Mosjö, Skorped (Y) 40 41 .
Piga


FMM Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter.
Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 42 .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) 43 .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) 44 .


FMMF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 45 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 46 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 35 .


FMMM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 47 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 46 .

c__users_larso_onedrive_bilderhemsidan_elsie_olsson_org.jpg
M Elsy Emma Olsson f Pettersson.
Född 1910-07-27 i Gudmundrå (Y) 48 .
Död 1980-06-10 i Södertälje (AB) 31 .
Tjänarinna Munksunds sulfitfabrik 1928-1929 i Munksund, Piteå (BD) 49 .
Städerska Ångpassagerarfartyget Noraström mellan 1929-04-01 och 1929-04-15 50 .
Tjänarinna 1929-1932 i Ramvik, Högsjö (Y) 51 .
Gästgivare i Ramvik, Högsjö (Y).
Hemsamarit i Södertälje (AB).

c__bilderhemsidan_carlhelgelommaryd.png
MF Karl Helge Sigfrid Pettersson.
Född 1884-07-31 i Sollefteå (Y) 52 .
Död 1935-02-13 i Utansjö, Högsjö (Y) 53 .
Fabriksarbetare från 1910-01-07 till 1935 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) 54 .
Ordförande Sveriges sågverksarbetares industriförbund 1917-1919 i Utansjö, Högsjö (Y) 55 .
Ordförande Svenska Pappersindustriarbetarförbundet avd 15 1924-1935 i Utansjö, Högsjö (Y) 55 .


MFF Karl August Pettersson.
Född 1862-12-15 i Björkhyttan No:1, Lindesberg (T) 52 56 .
Död 1925-04-25 i Hullsta, Sollefteå (Y) 57 .
Stenarbetare
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) 58 .
Dräng 1878 i Darlkarlshytte, Lindesberg (T) 59 .
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) 58 .


MFFF Per Erik Ersson.
Född 1827-12-04 i Gusselhyttan No:2, Linde (T) 60 .
Död 1894-11-03 i Lindesberg (T) 61 .
Bergsman i Björka 1, Linde (T) 62 .
Arbetare
Lanthandlare i Lindesberg (T).


MFFM Gustava Andersdotter.
Född 1825-12-19 i Björka Nr: 1, Lindesberg (T) 63 .
Död 1899-12-13 i Lindesberg (T) 61 .


MFM Sofia Fröberg f Adamsdotter Blad.
Född 1853-05-13 i Frinnaryd (F) 64 .
Död 1935-09-02 i Härnösand (Y) 65 .
Piga från 1870 till 1872 i Frinnaryd (F) 66 .
Piga i Frinnaryd (F) 66 .
Piga i Lassaretat, Sollefteå (Y) 67 .
Piga i Prestbordet, Sollefteå (Y) 68 .
Piga 18881100-18891027 i Säby, Carlslund, Visnum (S) 69 .
Piga hos Folkskolärare Johan Nordling f 1853 i Oviken (Z), boende i Kramfors 1890 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 70 .
Hushållerska 1890-1892 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 71 .


MFMF Adam Jonsson Blad.
Född 1813-04-09 i Nedbyn, Frinnaryd (F) 72 .
Död 1899-04-02 i Frinnaryd (F) 73 .
Soldat
Gratialist i Brungården, Frinnaryd (F) 74 .


MFMM Maria Maja Persdotter.
Född 1814-09-13 i Granstugan, Bommeryd, Marbäck (F) 75 .
Död 1895-08-18 i Fridhem, Frinnaryd (F) 76 .

MM Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) 77 78 .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) 79 .
Arbetarhustru


MMF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) 80 .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) 81 .


MMFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) 82 .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) 83 .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) 80 .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) 84 .


MMFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) 85 .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) 86 .


MMM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 87 .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) 88 .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) 89 .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) 90 .


MMMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 91 .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) 92 .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) 93 .


MMMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) 94 .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 95 .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 96 .

Levnadsbeskrivning

Född 1947-04-12 i Eriksberg 1, Ramvik, Högsjö (Y) 1 .
Döpt 1947-10-06 i Högsjö (Y) 97 .

Y DNA Haplogroup:   I-M253  
Info om denna DNA-grupp och
vilka kända personer du är släkt med

Källa: Egen test hos myFTDNA och forskning


 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Bensinstationsbiträde Sommarlovet 62 i Ramvik, Högsjö (Y).
Kontorsbud hos Vägförvaltningen mellan 1962 och 1963 i Härnösand (Y).
Flyttade 1963 från Ramvik, Högsjö (Y) till Västertälje (AB).
Utsättarbiträde i Ronna, Södertälje (AB).
Brevbärare från 1963 i Södertälje (AB).
Flyttade 1968 från Västertälje (AB) till Uppsala, Uppsala domkyrkoförs (C).
Posten Uppsala 1968-1970.
Flyttade 1970 från Uppsala, Uppsala domkyrkoförs (C) till Västertälje (AB).
Posten Södertälje 1970-1985.
Ordförande i Statshälsan i Södertälje (AB).
Ledamot i Kommunalfullmäktige i Södertälje (AB).
Ledamot i Kulturnämnden i Södertälje (AB).
Ordförande i ABF 1984-1998 i Södertälje (AB).
Flyttade 1997 från Västertälje (AB) till Segeltorp, Huddinge (AB).
Byrådirektör, Chef, projekt och förvaltningsledare 1985-2007 i Postens huvudkontor, Stockholm (A).
Ledamot Kommundelsnämnden i Segeltorp (B).
Ordförande i Fridhems samfällighet 2008-2015 i Segeltorp, Huddinge (AB).
Ordförande i ABF 2003-2018 i Huddinge (AB).
Ordförande för SEKO pensionärer i Sthlms län från 2009.
Flyttade 2004-2018 från Segeltorp, Huddinge (AB) till Stuvsta, Huddinge (AB).
Flyttade 2007 från Stuvsta, Huddinge (AB) till Fullersta, Huddinge (AB).
Nämndeman från 2016 i Kammarrätten, Stockholm (A).
Kassör i PRO Fullersta från 2017

Jag föddes i Ramvik, i hjärtat av Ådalen som näst yngst av åtta barn.

Konformation 1961-07-01 i Högsjö
Dop och konfirmationsförättare var Kyrkoherde Eskil Sundberg.

Länk tillinfo om min uppväxt i Ramvik

En som jag tyckte var en intressant aspekt på mina anors roller var att så många var nämndemän eller 12-män som man ibland kallade dem. De var en roll oftast innehades av de mer välbesuttna ute i församlingarna. Det var dessutom en roll som fortsatte i släkten genom söner och svågrar. Av 1824 manliga anor var 129 nämndemän. I procent blir det 7,1. Dom levde främst på 1500 till 1700 talet. Något hände med mina anor under slutet av 1700-talet där de gick från att vara besuttna till att träda tillbaka i tillvaron. Att jag har en så stor andel som var nämndemän fick mig intresserad av att själv prova den rollen. Vilket jag gjort under ett antal i Kammarrätten och jag har funnit det som berikande på många sätt.


c__bilderhemsidan_luciaramvik.jpg
c__bilderhemsidan_lasse_58-59.jpg
c__bilderhemsidan_lasse_1961_kl_7_dal.jpg
c__bilderhemsidan_treeohlssonlars.png Far och mor är släkt. Olof Göranssons (överst) döttrar, Brita och Margaretas anor strålar samman när mina föräldrar gifter sig. Mellan mig och mina syskon och upp till Olof finns de 10 generationer. Tidsperioden är ca 400 år och det är inte könsgemenamma linjer så släktskapet torde vara svagt. Det är dock en intressant företeelse som inte är ovanlig men inte alltid är så lätt att se.


Relationer och barn

Gift 2011-10-29 i Stockholms stadshus, Stockholm (A) 98 .
Lena Birgitta Gustafsson. Född i Jokkmokk (BD).

Levnadsbana

Källor
  1. Sveriges befolkning 1970
  2. Högsjö (Y) C:8 (1909-1927) Bild 420 / sid 36
  3. Begravda i Sverige 2
  4. SVAR Sjömansdatabasen
  5. SCB 908 F/V/D 1887-1887 p 196/249
  6. Högsjö SCB Döda 1921
  7. SBF 1920
  8. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  9. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  10. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  11. Paul Olsson
  12. Rättvik C:7 Födde 1809-1835 22/0 p 155/396
  13. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 133/326
  14. Rättvik AI:14B Husförhör, 1868-1877 p 416/469
  15. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 296/326
  16. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  17. Högsjö SCB Döda 1910
  18. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  19. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  20. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  21. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  22. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  23. SVAR-döddatabas
  24. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  25. Mtl 1842-1846
  26. Mtl 1847-1849
  27. Mtl 1850-1893
  28. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  29. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  30. SCB 938 F/V/D 1888-1888 p 219/671
  31. Sveriges dödsbok 1947-1967
  32. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p AD bild 46 / sid 43
  33. Sveriges befolkning 1880
  34. Kyrkostämmeprottokoll
  35. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  36. Eget testamente
  37. Själevad C:4 Födde 1807-1844 p 130/184
  38. Skorped SCB Döda 1910
  39. Själevad A1:5 Husförhör 1840-1845 211/443
  40. Skorped A1:8B Husförhör 1878-1889 p 191/194
  41. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 50
  42. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  43. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  44. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 171/251
  45. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  46. CD-Skorped 1776-1930
  47. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  48. Högsjö (Y) C:8 (1909-1927) Bild 290 / Sida 23
  49. Piteå landsförsamling AIIa:2e 1913-1929 AD Bild 3550 / sid 1949
  50. Sjömansdatabasen
  51. Folkräkningen 1930 (SVAR) p 39
  52. Sollefteå A1:14A Husförhör 1887-1897 AD Bild 159 / sid 152
  53. Högsjö SCB Döda 1935
  54. Tony Jonsson
  55. Sveriges Pappersarbetarindustriförbundets avd 5 1906-1981
  56. Lindesberg SCB födde 1862
  57. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  58. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  59. Lindesberg AIa:55 Husförhör 1872-1881 AD bild 336
  60. Lindesberg AIa:32 Husförhör 1831-1841 p AD sid 399
  61. Lindesberg AIc:26 Husförhör 1892-1901 AD sid 325
  62. Lindesberg (T) AIa:55 (1872-1881) Bild 367 / sid 843
  63. Lindesberg CI:12 Födde 1806-1832 AD bild 366
  64. Frinnaryd C:5 födde, vigsel. död, 1843-1861 p 56/102
  65. Elisabeth Johansson
  66. Ewa Klingberg
  67. Sollefteå A1:13 Husförhör 1875-1886 p 288/297
  68. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 165/263
  69. Visnum AI:25 (1886-1890) Bild 421 / sid 411
  70. SVAR Folkräkning 1890
  71. SCB 1058 F/V/D 1892-1892 p 248/567
  72. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 AD Bild 78 / sid 145
  73. Frinnaryd (F) AIIa:1 (1895-1904) Bild 42 / Sida 32
  74. Frinnaryd A1:15 Husförhör 1886-1894 p 11/209
  75. Marbäck (F) C:4 (1789-1820) Bild 56 / sid 97
  76. Frinnaryd AII:1 Församlingsbok 1895-1904 AD p 42
  77. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  78. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  79. Högsjö SCB Döda 1917
  80. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  81. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  82. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  83. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  84. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  85. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  86. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  87. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  88. Gudmundrå SCB Döda 1928
  89. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  90. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  91. Nordingrå (Y) C:5 (1780-1836) Bild 120 / sid 113
  92. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  93. Båtmansdatabasen
  94. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  95. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  96. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  97. Dopbevis
  98. Vigselbevis

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.