Ansedel Brita Lovisa Olsson Brännström

1845-1910

Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 2 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 3 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 4 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 6 .
c__bilderhemsidan_bl_brannstrom_fb.jpg
Kopia från födelseboken med uppgift om föräldrar och faddrar
c__bilderhemsidan_bl_brannstrom_fb.jpg
Brita Lovisa Olsson Brännström
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 6 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 2 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 3 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 4 .
F Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 7 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 8 9 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 10 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 11 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 12 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 13 .
Gratialist 14 .

FF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 7 15 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 16 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 17 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 18 .


FFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 19 20 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 21 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 20 .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 19 .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 19 .


FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (AC) 19 20 .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 19 .
Piga


FFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 22 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 22 .
Piga


FFMF Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 23 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 21 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 21 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 21 .

FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 24 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 25 .


FMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 26 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 27 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 28 .


FMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 29 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 29 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 28 .


FMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 28 30 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 28 .


FMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 28 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 31 .


FMMF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 32 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 32 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


FMMM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 33 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 32 .

M Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 34 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 8 9 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.

MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 35 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 36 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 37 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 33 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 23 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 21 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 33 .


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 21 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 38 .


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 33 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 38 .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 38 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 38 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 38 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 38 .

MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 39 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 36 .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 23 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 36 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 39 .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 23 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 23 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 23 .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 23 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 23 .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 40 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 36 .
Soldat från 1710 36 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 36 .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 36 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 1 .
Döpt 1845-01-19 i Högsjö (Y) 1 .
Flyttade 1864-10-12 från Ramvik, Högsjö (Y) till Härnösand (Y) 41 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 2 .
Flyttade 1867-11-01 från Härnösand (Y) till Högsjö (Y) 42 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 3 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 4 .
Flyttade 1881 från Wäsby, Högsjö (Y) till Dal, Högsjö (Y).
Flyttade 1883-11-12 från Dal, Högsjö (Y) till Ramvik, Högsjö (Y) 43 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 6 .
Dödsorsak: Lungsot

Högsjö, A1:11B, Husförhör, 1887-1894, 0/223, Sida 26 av 203¥

Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390¥

Arbetade som Piga i Härnösand hos Skogsinspektör Kjellerstedt, Axel Fredrik f 1827-05-10 i Löfånger (AC) och hans hustru Häggström, Anna Matilda f 1836-07-04 i Dalkarlså, Bygdeå (AC). Anna Matildas far Brukspatron Häggström, Erik f 1794-12-12 i Umeå (AC) var arbetsgivare för Brita Lovisas föräldrar. De arbetade där som dräng respektive piga innan de flyttade till Högsjö (Y).
Kjellerstedt flyttade till Söråker i Hässjö (Y) där han köpte Söråkers herrgård av Johan Carl Kempe som grundade Mo och Domsjö-koncernen. Kjellerstedt hade då titeln Överjägmästare. Kjellerstedts syster Fredrika f 1817-02-28 är farmor till Evert Taube.

Brita Lovisas syster Charlotta arbetade som piga i familjen 1890¶

Bouppteckning: Ångermanlands södra domsagas häradsrätt FII:9 (1911) Bild 620 / Sida 25bEnligt Lovisas bouppteckning lämnade hos efter sig ett överskott på 1219 kr varav fastigheten var värd 1000 kr. 1219 kr motsvarar 582533 kr i 2009 års värde.


c__bilderhemsidan_lovisaolssonsnamt.jpg Lovisa namnteckning från ett köpebrev
c__bilderhemsidan_lovisabfastighet1.jpg
c__bilderhemsidan_lovisabfastighet2.jpg

Relationer och barn

Gift 1881-06-05 i Högsjö (Y) 44 .
1882-07-05 Skedde lysnining. Brudens far Johan Brännström gav sitt muntliga bifall.

Källa: Högsjö HV:3 AD bild 5Vigda av kommunistern P. J Sjödin
"Skräddar" Olof Olsson. uparrow.png Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 45 .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) 46 .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) 46 .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 47 .

Anna Charlotta Appelberg f Olsson. rightarrow.png Född 1881-08-24 i Hälledal, Högsjö (Y) 48 .
Hushållerska 1916-1919 i Lunde No: 2, Gudmundrå (Y).
Målarhustru
Död 1919-09-11 i Lunde, Gudmundrå (Y) 47 .
Olivia Lovisa Olsson. Målardotter
Född 1883-10-27 i Ramvik, Högsjö (Y) 48 .
Död 1905-05-16 i Ramvik, Högsjö (Y) 49 .
Johan Emanuel Olsson. rightarrow.png Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 50 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 51 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 52 .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) 52 .

Levnadsbana

Källor
  1. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  2. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  3. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  4. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  5. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  6. Högsjö SCB Döda 1910
  7. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  8. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  9. SVAR-döddatabas
  10. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  11. Mtl 1842-1846
  12. Mtl 1847-1849
  13. Mtl 1850-1893
  14. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  15. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  16. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  17. Ann-Mari Bäckman
  18. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  19. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  20. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  21. Gun Wiklund
  22. Bengt Viksten
  23. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  24. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  25. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  26. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  27. Gustav Nilsson
  28. Skellefteå socken 1650-1790
  29. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  30. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  31. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  32. Indiko
  33. Lars-Gunnar Olofsson
  34. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  35. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  36. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  37. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  38. Kurt Andersson
  39. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  40. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  41. Högsjö A1:9 Husförhör 1866-1877 p 254/276
  42. Härnösand A!A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  43. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 35/98
  44. Högsjö EI:1 1880-1894 AD bild 10
  45. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  46. Paul Olsson
  47. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  48. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 26/203
  49. Högsjö (Y) F:2 (1895-1916) Bild 790 / sid 73
  50. SCB 908 F/V/D 1887-1887 p 196/249
  51. SBF 1920
  52. Högsjö SCB Döda 1921

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.