Ansedel Johan Emanuel Olsson

1887-1921

Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 1 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 2 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
c__bilderhemsidan_farfar.bmp
Farfar
c__bilderhemsidan_farfar.bmp
Johan Emanuel Olsson
Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 1 .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 2 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
c__bilderhemsidan_2011-07-14_15.14.22.jpg
F "Skräddar" Olof Olsson.
Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 4 .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 6 .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) 7 .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) 7 .

c__bilderhemsidan_gifte_olof_jonsson.jpg
FF "Skräddar" Olof Jonsson.
Född 1820-02-04 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 8 .
Död 1866-09-15 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) 9 .
Skräddare i Rättvik (W).


FFF "Skräddar" Jon Andersson Troppriddare.
Född 1771-11-16 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 10 .
Död 1831-07-11 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) 11 .
Soldat Troppridare, Rättviks kompani, Dalaregementet 1793-1806 12 .
Skräddare


FFFF "Skräddar" Anders Andersson.
Född 1740-09-04 i Westberg Nr 3, Rättvik (W) 13 .
Död 1805-05-23 i Westberg, Rättvik (W) 14 .
Skräddare


FFFM "Skräddars" Brita Jonsdotter.
Född 1738-03-28 i Westbjörka, Rättvik (W) 15 .
Död 1823-02-26 i Rättvik (W) 16 .


FFM Lisbet Mattsdotter.
Född 1779-03-01 i Backarne, Rättvik (W) 17 .
Död 1834-06-21 i Westberg gård, Rättvik (W) 11 .


FFMF "Engsås" Matts Andersson.
Född 1735-07-15 i Rättvik (W) 18 .
Död 1811-04-07 i Rättvik (W) 19 .


FFMM Kerstin Jonsdotter.
Född 1747-06-13 i Wikarbyn, Rättvik (W) 20 21 .
Död 1818-02-11 i Rättvik (W) 21 .

c__bilderhemsidan_gifte_olof_jonsson.jpg
FM Margareta Andersdotter.
Född 1810-01-17 i Tina, Rättvik (W) 22 .
Död 1873-11-20 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) 23 .


FMF Anders Danielsson Dalkarl Sköld.
Född 1774-04-14 i Tina, Rättvik (W) 24 .
Död 1831-01-27 i Tina, Rätvik (W) 25 .
Soldat Rättviks kompani, Dalaregementet från 1791-03-15 till 1830-06-20 i Rättvik (W) 26 .
Korpral Rättviks kompani, Dalaregementet omkring 1825 i Rättvik (W) 27 .


FMFF "Erkes" Daniel Ersson.
Född 1744-01-01 i Sörbygget, Tina, Rättvik (W) 28 29 .



FMFM Brita Andersdotter.
Född 1744-08-12 i Öfvre Graf, Rättvik (W) 28 .
Död 1815 i Rättvik (W).


FMM Brita Eriksdotter.
Född 1769-06-20 i Altfarbyn, Rättvik (W) 24 .



FMMF "Blåns" Erik Larsson.
Född 1724-04-26 i Altfarbyn 22, Rättvik (W) 30 31 .
Död 1775 i Altfarbyn, Rättvik (W) 31 .


FMMM "Blåns" Kerstin Hansdotter.
Född 1734-12-06 i Utanåker, Rättvik (W) 32 .
Död 1810-07-31 i Altfarbyn, Rättvik (W) 33 .

c__bilderhemsidan_bl_brannstrom_fb.jpg
M Brita Lovisa Olsson Brännström.
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) 34 .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) 5 35 .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) 36 .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) 37 .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) 38 .

MF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 39 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 40 41 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 42 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 43 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 44 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 45 .
Gratialist 46 .


MFF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 39 47 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 48 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 49 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 50 .


MFFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 51 52 .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 53 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MFFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 54 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 54 .
Piga


MFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 55 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 56 .


MFMF Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 57 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 58 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 59 .


MFMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 59 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 60 .

MM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 61 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 40 41 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


MMF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 62 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 63 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


MMFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 64 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 65 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MMFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 65 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 66 .


MMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 67 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 63 .


MMMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 68 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 63 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 67 .


MMMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 69 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

c__bilderhemsidan_johanolssonsnamnt.jpg Farfar namnteckning från ett köpebrev från 1910
Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 1 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 2 .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) 3 .
Begravd 1921 i Högsjö kyrkogård, Högsjö (Y) 70 .
Dödsorsak: Leversjukdom

DNA Y Haplogroup  I-M253 


Frikallad från militärtjänst. Högsjö AIIa:4 (1905-1923) Bild 2120 / sid 537

Högsjö, A1:11B, Husförhör, 1887-1894, 0/223, Sida 26 av 203Återfinnes med fru och barn på SBF 1920

Familjen hade telefon redan 1921 enligt Rikstelefonkatalogen. Telefonnumret 43 var lätt att komma ihåg.

Bouppteckning beställd men jag har inte fått någon

Lilltomten som såldes 1910 som beskrivs i en av bilagorna var en avstyckning från familjens tomt. Den sålde till Anna Nyholm och kom senare att ägas av Fotografen och urmakaren Josef Bergström. Det var hans far Karl Evert som köpte in den. Den benämndes 1941 Lilltomta N:r 3:40



Bouppteckning: Ångermanlands södra domsagas häradsrätt AIIa:32 (1921) Bild 3280
Min farfar har köpt en andel i Ramviks Folkets hus.


c__bilderhemsidan_appelberanna_budom.png
c__bilderhemsidan_farochfarfar.jpg Min far och farfar
c__bilderhemsidan_lilltomten.jpg Kontrakt på försäljing av en del av familjens tomt
c__bilderhemsidan_tomtkartaramvik.jpg
c__bilderhemsidan_2011-07-14_15.14.22.jpg

Relationer och barn

Gift 1910-12-01 i Högsjö (Y) 71 .
Borgerlig vigsel
Elvira Maria Olsson f Olofsdotter Lindqvist. uparrow.png Född 1888-03-21 i Mosjö, Skorped (Y) 72 .
Sömmerska Arbetade hos skräddar Östman (Svens far) i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagariidkare i Ramvik, Högsjö (Y).
Död 1971-01-18 i Södertälje (AB) 73 .
Olov Edvard Emanuel Olsson. rightarrow.png Född 1911-03-12 i Ramvik, Högsjö (Y) 74 .
Eldare på ångbåten Hemsö mellan 1928-05-10 och 1928-11-15 75 .
Konditor i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagare i Ramvik, Högsjö (Y).
Avsynare i Södertälje (AB).
Död 1970-08-04 i Södertälje (AB) 70 .
Källor
  1. SCB 908 F/V/D 1887-1887 p 196/249
  2. SBF 1920
  3. Högsjö SCB Döda 1921
  4. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  5. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  6. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  7. Paul Olsson
  8. Rättvik C:7 Födde 1809-1835 22/0 p 155/396
  9. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 133/326
  10. Rättvik AI:9A Husförhör, 1816-1825 p AD Bild 59 / sid 51
  11. Rättvik AI:10C Husförhör 1826-1836 SVAR Bildid: C0013641_00061
  12. Centrala soldatregistret
  13. Rättvik AI:5C Husförhör 1775-1784 p 54/188
  14. Rättvik AI:7A Husförhör 1795-1805 p 54/217
  15. Rättvik AI:6C Husförhör, 1786-1795 p 51/190
  16. Rättvik F:1 Döda 1821-1849 p 26/351
  17. Rättvik AI:6a Husförhör 1786-1795 AD bild 27 / sid 39
  18. Rättvik C:5 Födde 1724-1744 AD bild 67
  19. Rättvik F:10 Döda 1810-1821 AD bild 56
  20. Rättvik C:5 Födde 1724-1774 AD Bild 125
  21. Rättvik F:8 Döda 1800-1820 AD bild 221
  22. Rättvik AI:14B Husförhör, 1868-1877 p 416/469
  23. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 296/326
  24. Rättvik AI:10C Husförhör 1826-1836 p 15/238
  25. Rättvik F:11 Döda 1821-1836 AD bild 210
  26. Krigsarkivet SE/KrA/0023/0/117 (1790-1792)
  27. Krigsarkivet SE/KrA/0023/0/121 (1825-1830)
  28. Rättvik AI:6B Husförhör, 1786-1795 p 131/195
  29. Rättvik C:5 Födde 1724-1744 AD sid 108
  30. Rättvik AI:3 Husförhör 1742-1745 AD Bild 259 / sid 172
  31. Rättvik AI:5b Husförhör 1775-1785 AD Bild 113 / sid 212
  32. Rättvik AI:6B Husförhör, 1786-1795 AD Bild 117 / sid 232
  33. Rättvik AI:8b (1806-1815) Bild 22 / sid 17
  34. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  35. Högsjö SCB Döda 1910
  36. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  37. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  38. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  39. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  40. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  41. SVAR-döddatabas
  42. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  43. Mtl 1842-1846
  44. Mtl 1847-1849
  45. Mtl 1850-1893
  46. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  47. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  48. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  49. Ann-Mari Bäckman
  50. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  51. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  52. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  53. Gun Wiklund
  54. Bengt Viksten
  55. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  56. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  57. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  58. Gustav Nilsson
  59. Skellefteå socken 1650-1790
  60. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  61. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  62. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  63. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  64. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  65. Lars-Gunnar Olofsson
  66. Kurt Andersson
  67. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  68. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  69. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  70. Begravda i Sverige 2
  71. Högsjö EI:2 Vigda 1895-1918 Bild 660 / sid 60
  72. SCB 938 F/V/D 1888-1888 p 219/671
  73. Sveriges dödsbok 1947-1967
  74. Högsjö (Y) C:8 (1909-1927) Bild 420 / sid 36
  75. SVAR Sjömansdatabasen

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.