Ansedel Kristina Stina Salomonsdotter

1821-1854

Född 1821-10-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1854-02-13 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Kristina Stina Salomonsdotter
Född 1821-10-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1854-02-13 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
F Salomon Abrahamsson.
Född 1793-08-16 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1856-09-30 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .

FF Abraham Salomonsson.
Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 3 .


FFF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 3 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .


FFFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FFM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 5 .


FFMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

FM Kerstin Stina Olofsdotter.
Född 1768-07-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Död 1853-02-02 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Olof Kjellsson.
Född 1728-01-21 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1818-10-16 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1781-1791 i Djupsjö 8:1, Sidensjö (Y).


FMFF Kjell Jakobsson.
Född 1684 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1759-02-21 6 .
Bonde 1714-1717 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1718-1750 i Djupsjö 5:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Kristina Svensdotter.
Född 1688 i Myre, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1767 6 .


FMM Sara Jonsdotter.
Född 1730-04-24 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1814-04-20 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Jon Persson.
Född 1700-12-09 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 1 .
Död 1770-04-28 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 1 .
Bonde 1720-17763 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


FMMM Getrud Olofsdotter.
Född 1699-11-19 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-07-29 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).

M Katarina Kajsa Olofsdotter.
Född 1795-04-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1874-07-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1821-10-28 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Död 1854-02-13 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1850-10-24 i Skorped (Y) 1 .
Olof Olofsson Jätte. Född 1821-05-14 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  6. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.