Ansedel Gustaf Johansson Markström

1838-1891

Född 1838-10-14 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Död 1891-09-25 i Morön, skelleteå (AC) 2 .
Gustaf Johansson Markström
Född 1838-10-14 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Död 1891-09-25 i Morön, skelleteå (AC) 2 .
F Johan Jakobsson.
Född 1803-08-29 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1878-06-29 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 2 .
Bonde i Ljusvattnet 7, Burträsk (AC).

FF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 4 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 5 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).


FFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 6 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFFF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 8 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 9 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 7 .


FFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 9 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 10 .


FFM Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 7 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 10 .


FFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 10 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 10 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


FFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 10 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .

FM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 11 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 5 .


FMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 8 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 5 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 11 .


FMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 8 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 8 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 8 .


FMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 8 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 8 .


FMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


FMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 5 .
Soldat från 1710 5 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 5 .


FMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 5 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

M Kristina Margareta Nilsdotter.
Född 1811-03-27 13 .
Död 1851-09-19 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 1 .

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1838-10-14 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 1 .
Död 1891-09-25 i Morön, skelleteå (AC) 2 .

Relationer och barn

Gift 1870-05-20 14 .
Klara Johanna Johansdotter. Född 1838-11-05 14 .
Kristina Augusta Markström. Född 1872-08-20 i Morön, Skelleteå (AC) 14 .
Gustaf Hjalmar Markström. Född 1874-12-28 i Morön, Skelleteå (AC) 14 .
Källor
  1. Burträsk (AC) AI:10b (1846-1856) Bild 17 / sid 370
  2. Sveriges dödsbok 1901-2013
  3. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 6/237
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  5. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  7. Lars-Gunnar Olofsson
  8. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  9. Gun Wiklund
  10. Kurt Andersson
  11. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  13. Burträsk (AC) AI:9b (1836-1846) Bild 15 / sid 360
  14. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:12g (1871-1880) Bild 73 / sid 271

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.