Ansedel Beata Näsström f Johansdotter

1821-1910

Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1910-02-23 i Fattiggården, Ytterlännäs (Y) 2 .
Beata Näsström f Johansdotter
Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1910-02-23 i Fattiggården, Ytterlännäs (Y) 2 .
F Johan Markusson.
Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 4 .
Bonde från 1827 till 1831 i Djupsjö 8:1, Skorped (Y) 5 .

c__bilderhemsidan_markussvenssontestamente.jpg
FF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 7 .


FFFF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFFM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 6 .


FFMF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Uppsynsman 10 .


FFMM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) 6 .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) 6 .

FM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 7 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .


FMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 5 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 11 .


FMFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


FMFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 6 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 6 .


FMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 12 .


FMMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .


FMMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 6 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .

M Märta Eliasdotter.
Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) 13 .
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 14 .
Torpare

MF Elias Eriksson Engerman Hoppman.
Född 1741-12-28 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1822-02-26 i Mosjö, Skorped (Y) 6 .
Ordinarie båtsman 1761-1763 i Rote 4, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1774-1801 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1783-1804 i Sidensjö (Y) 6 .


MFF Erik Eriksson.
Född 1708-01-26 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1772-02-23 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1737-1762 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) 5 .


MFFF Erik Israelsson.
Född 1679 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1738-09-17 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1701-1716 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1717 i Uberg 4, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1718-1738 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 5 .


MFFM Brita Eriksdotter.
Född i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1722 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 5 .


MFM Kerstin Persdotter.
Född 1719-01-25 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1800-06-03 i Bureborg, Anundsjö (Y) 4 .

 
 
MM Märet Olofsdotter.
Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 6 .


MMF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 5 .


MMFF Jon Abrahamsson.
Född omkring 1671 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 6 .
Död 1714 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1698-1714 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMFM Sara Olofsdotter.
Född 1679 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 4 5 .
Död 1757-02-27 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1731-1733 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMMF Ivar Jonsson.
Född 1680 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1757-10-07 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1711 i Skorped 2, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1712-1720 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1722-1742 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMMM Ella Jonsdotter.
Född 1672 i Sidensjö (Y) 6 .
Död 1742-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 6 .

Levnadsbeskrivning

Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1910-02-23 i Fattiggården, Ytterlännäs (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1850-10-13 i Sollefteå (Y) 15 .
Markus Abrahamsson Näström. uparrow.png Född 1826-07-01 i Lännäs, Skorped (Y) 6 .
Bruksarbetare i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 6 .
Död 1886-09-13 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 6 .
Abraham Abrahamsson Näsström. rightarrow.png Född 1851-02-03 i Sollefteå (Y) 16 .
Död 1917-11-08 i Bollstabrum, Ytterlännäs (Y) 2 .
Cajsa Brita Sjölander f Näsström. rightarrow.png Född 1854-07-12 i Ytterlännäs (Y) 17 .
Död 1908-10-11 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 2 .
Johan Markus Abrahamsson Nyström. Född 1861-11-28 i Bollsta masugn, Ytterlännäs (Y) 17 .
Död 1861 17 .
Nils Erik Abrahamsson Nyström. Född 1866-03-08 i Bollsta masugn, Ytterlännäs (Y) 17 .
Död 1869 17 .
Källor
  1. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 82/111
  2. Sveriges dödsbok 1860-2016
  3. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. CD-Sidensjö 1689-1930
  7. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  8. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  9. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  10. Sockenprotokoll
  11. Paul Olsson
  12. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  13. Skorped C:1 Födde 1779-1838 p 7/110
  14. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 123/130
  15. Vigselbok för Sollefteå församling 1689-1930
  16. Sollefteå (Y) AI:9 (1851-1862) Bild 93 / sid 83
  17. Ytterlännäs (Y) AI:8a (1861-1871) Bild 39 / sid 32

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.