Ansedel Cajsa Brita Sjölander f Näsström

1854-1908

Född 1854-07-12 i Ytterlännäs (Y) 1 .
Död 1908-10-11 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 2 .
Cajsa Brita Sjölander f Näsström
Född 1854-07-12 i Ytterlännäs (Y) 1 .
Död 1908-10-11 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 2 .
F Markus Abrahamsson Näström.
Född 1826-07-01 i Lännäs, Skorped (Y) 3 .
Död 1886-09-13 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 3 .
Bruksarbetare i Bollstabruk, Ytterlännäs (Y) 3 .

FF Abraham Markusson.
Född 1772-02-26 i Vägersta, Själevad (Y) 3 .
Död 1852-03-04 i Lännäs Skorped (Y) 3 .


FFF Markus Abrahamsson.
Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 5 .


FFFF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFFM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 3 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .


FFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1743-09-25 i Vägesta 1, Själevad (Y) 6 .
Död 1831-02-04 i Vägesta övr, Själevad (Y) 6 .


FFMF Joen Nilsson.
Född 1703 i Ulvön, Nätra (Y) 3 .
Död 1788-07-06 i Vägesta, Själevad (Y) 6 .
Bonde 1735 i Vägersta 1, Själevad (Y) 6 .


FFMM Sara Månsdotter.
Född 1704 i Sel 5, Nätra (Y) 6 .
Död 1790-05-16 i Vägesta 1, Själevad (Y) 6 .

FM Katarina Kjällsdotter.
Född 1785-10-26 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1829-06-05 i Lännäs Skorped (Y) 3 .

   
 
   
 
M Beata Näsström f Johansdotter.
Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) 7 .
Död 1910-02-23 i Fattiggården, Ytterlännäs (Y) 2 .

MF Johan Markusson.
Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 8 .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 4 .
Bonde från 1827 till 1831 i Djupsjö 8:1, Skorped (Y) 5 .


MFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .


MFFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 9 .


MFFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .


MFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 9 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 5 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 10 .


MFMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 5 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 10 .


MFMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 11 .

MM Märta Eliasdotter.
Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) 12 .
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 13 .
Torpare


MMF Elias Eriksson Engerman Hoppman.
Född 1741-12-28 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1822-02-26 i Mosjö, Skorped (Y) 3 .
Ordinarie båtsman 1761-1763 i Rote 4, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1774-1801 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1783-1804 i Sidensjö (Y) 3 .


MMFF Erik Eriksson.
Född 1708-01-26 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1772-02-23 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1737-1762 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMFM Kerstin Persdotter.
Född 1719-01-25 i Källom, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1800-06-03 i Bureborg, Anundsjö (Y) 4 .


MMM Märet Olofsdotter.
Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 3 .


MMMF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 5 .


MMMM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 5 .

Levnadsbeskrivning

Född 1854-07-12 i Ytterlännäs (Y) 1 .
Död 1908-10-11 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1878-12-01 2 .
Jonas Jonsson Sjölander. Född 1853-07-23 i Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1921-02-26 i Bursjö, Ytterlännäs (Y) 2 .
Sara Kristina Asker f Sjölander. rightarrow.png Född 1879-02-12 i Westansjö, Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1933-02-03 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
Margreta Karolina Lundin f Sjölander. rightarrow.png Född 1884-06-19 i Westansjö, Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1967-03-03 i Göteborgs Vasa, Göteborg (O) 2 .
Jonas Albin Sjölander. rightarrow.png Född 1887-08-12 i Westansjö, Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1977-06-03 i Byske, Skellefteå (AC) 2 .
Källor
  1. Ytterlännäs (Y) AI:8a (1861-1871) Bild 39 / sid 32
  2. Sveriges dödsbok 1860-2016
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  7. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 82/111
  8. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  9. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  10. Paul Olsson
  11. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  12. Skorped C:1 Födde 1779-1838 p 7/110
  13. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 123/130
  14. Ytterlännäs AI:10b (1879-1886) Bild 145 / Sida 138

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.