Ansedel Anna Plantin

-1716

Död 1716 i Arnäs (Y).
Anna Plantin

Död 1716 i Arnäs (Y).
F Ericus Olai Plantin.
Född 1633 i Umeå, Umeå stadsförs (AC).
Död 1688-11-07 i Umeå, Umeå stadsförs (AC) 1 .
Kyrkoherde från 1663 till 1688 i Umeå, Umeå stadsförs (AC) 1 .
Filosofie magister i Wittenberg.

FF Olaus Petri Njurenius.
Född 1580 i Njurunda (Y) 1 .
Död 1645-09-24 i Umeå (AC) 1 .
Rektor Vasaakademin 1619 1 .
Kyrkoherde i Umeå lfs (AC) 1 .


FFF Petrus Olai Gestricius.
Född 1530 i Gävle (X) 2 .
Död 1607 i Umeå lfs (AC) 1 .
Kyrkoherde 1594-1607 i Umeå (AC) 1 .


FFFF Olof Olaus Mårtensson Martini.
Född 1500 i Teg, Umeå (AC).
Död 1587 i Gävle (X).
Rådman i Gävle (X).


FFFM Karin Catarina Andersdotter Grubb.
Född 1510 i Grubb, Umeå lfs (AC).



FFM Malin Nilsdotter.
Född i Gävle (X) 3 .
Död 1624 i Luleå (BD).


FFMF Nils Björnsson.
Född 1515 i Gävle (X) 2 .

Borgmästare

 
FM Magdalena (Malin) Zachrisdotter Bureus.
Född 1605-09-01 i Nora (Y) 1 .
Död 1689 i Baggböle Umeå (AC) 2 .


FMF Zackarias Jonae.
Född 1570 4 .
Död 1638 i Själevad (Y) 1 .
Kyrkoherde 1613-1638 i Själevad (Y) 1 .
Prost för Ångermanland 1633-1638 1 .

 
 

FMM Malin Magdalena Engelbrektsdotter Bure.
Född 1581-10-01 i Säbrå (Y) 5 .
Död 1668 i Översjäla, Själevad (Y) 1 .


FMMF Engelbertus Laurentii.
Född 1542 i Säbrå prästgård, Säbrå (Y) 5 .
Död 1621 i Luelå prästgård, Luleå (BD) 1 .
Kyrkoherde 1573-1586 i Säbrå (Y) 6 .
Kyrkoherde 1586-1589 i Härnösand (Y) 6 .
Kyrkoherde 1614-1621 i Neder-Luleå (BD) 6 .
Riksdagsman 5 .


FMMM Elisabeth Andersdotter Bure.
Född 1549-09-06 i Storkåge 4, Skellefteå (AC) 7 .
Död 1597-10-09 i Själevad (Y) 5 .

M Anna Larsdotter Burman.
Född 1648 i Bygdeå (AC) 4 .


MF Lars Beronis Burman.
Född 1607 i Skellefteå (AC) 1 .
Död 1685-07-05 i Bygdeå (AC) 1 .
Kyrkoherde i Nasafjäll (BD) 5 .
Kyrkoherde 1652-1685 i Bygdeå (AC) 1 .


MFF Björn Olofsson.
Född i Bure, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1648 i Bure, Skellefteå (AC) 5 .
Bonde i Bureå 7, Skellefteå (AC) 7 .


MFFF Olof Björnsson.
Född 1563 i Yttervik, Bureå (AC) 8 .
Död 1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) 8 .
Gästgivare 1652-1657 i Bureå, Bureå (AC) 9 .
Bonde 1563-1609 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC) 10 .
Nämndeman från 1569 till 1607 7 .
Köpman 1570-1580 7 .
Kyrkans sexman 1595 7 .
Bikarl 1580.
Skeppare


MFFM Marit Karlsdotter Bure.
Född omkring 1540 i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).
Begravd i Bureå 8, Bureå, Bureå (AC).


MFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1585 i Hjoggböle 3, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1648 i Bureå 7, Skellefteå (AC) 7 .


MFMF Lars Persson Bod.
Född 1548 i Hjoggböle (AC) 11 .
Död 1601 i Skellefteå (AC) 4 .
Nämndeman 1578-1586 i Skellefteå (AC) 5 .
Landsköpman 1599.
Bonde 1559-1601 i Hjoggböle 3, Hjoggböle (AC).


MFMM Ursula Persdotter.
Född före 1530 i Vada (U).


MM Katarina Olovsdotter Löja.
Född 1620 i Skllefteå (AC) 12 .
Död i Bygdeå (AC).


MMF Olaus Nicolai Breninsulanus.
Född i Brändön, Luleå (BD) 1 .
Död 1651 i Bygdeå (AC) 1 .
Sacellan 1613-1626 i Luleå (BD) 1 .
Kyrkoherde 1627-1651 i Bygdeå (Y) 1 .
Riksdagsman 6 .

 
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Död 1716 i Arnäs (Y).

Relationer och barn

Relation med Erik Olaie Graan. Född 1658-05-02 i Piteå (BD) 1 .
Regementspastor 1688 13 .
Kyrkoherde 1695-1698 i Arnäs (Y) 1 .
Död 1698-05-04 i Arnäs (Y) 1 .
Källor
  1. Härnösands stifts herdnaminne
  2. Mats Sjödén
  3. https://www.hembygd.se/gastriklands-kulturhistoriska/files/2016/04/1902-Meddelanden-af-GKF.pdf
  4. Jan Eurenius
  5. Johan Bures släktbok 2014
  6. Wikipedia
  7. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  8. Lennart Kågedal, Uppsala
  9. Skellefteå socken 1650-1790
  10. Gustav Nilsson
  11. Göran Lindkvist
  12. Gun Wiklund
  13. Bok Norrländska släkten

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.